09:22 Новини, Проєкти

Українським журналістам від АНРВУ: огляд проєктів підтримки й розвитку

До Дня журналіста розповідаємо про діючі проєкти та можливості підтримки від АНРВУ.

Сьогодні, 6 червня, українські медійники відзначають своє професійне свято — День журналіста. Під час війни на роботу українських журналістів дивиться весь світ. 

Зокрема, українській незалежній пресі присудили відзнаку Golden Pen of Freedom Award 2025 — нагороду за свободу преси, яку з 1961 року присуджують World Association of News Publishers (WAN-IFRA) та World Editors Forum (WEF).

Цьогорічне визнання є символом стійкості та незламності української журналістики в умовах повномасштабної війни. У своєму рішенні WAN-IFRA наголосила, що українські медійники «виявили непохитну відданість свободі преси у винятково драматичні часи».

«Наші медійники працюють під прямими загрозами: редакції обстрілюють, журналістів вбивають або викрадають, інфраструктуру знищують, — сказала директорка АНРВУ Оксана Бровко у виступі на Всесвітньому форумі свободи вираження, що відбувся цими днями в Ліллегаммері. — І все ж відповідь українських медіа — вражаюча. Ми бачимо сотні локальних редакцій, які продовжують працювати після евакуації, втрати редакційних офісів або джерел доходу. Журналісти розслідують воєнні злочини, спростовують російську пропаганду й надають критично важливу інформацію своїм громадам».

Асоціація «Незалежні регіональні видавці України» вже 20 років бачить своїм завданням всіляку підтримку регіональних та локальних медіа. Наші проєкти спрямовані на професійне навчання, фінансову підтримку місцевих медіа, безпековий захист медійників та міжнародну співпрацю. 

Скажімо, кампанія Rescuing Freedom, за яку АНРВУ здобула гран-прі INMA Global Media Awards 2025, починалася як термінова допомога, але перетворилася на щось значно більше. «Спочатку ми буквально рятували журналістів, — згадує Оксана Бровко, — організували фінансування на евакуацію, захисне спорядження, техніку — камери, ноутбуки, усе, що було втрачено або залишено в окупації. Потім зосередилися на підтримці роботи редакцій в умовах війни: дистанційна робота, тренінги з кризової журналістики, фінансова допомога… Згодом стало зрозуміло: виживання — це лише перший крок. Якщо українська журналістика хоче витримати цю війну, їй потрібне не лише екстрене реагування, а й визнання у світі, міжнародні партнерства та довгострокова стійкість. Тоді Rescuing Freedom перетворилася на глобальну кампанію адвокації. Ми почали розповідати світу, що відбувається — на міжнародних конференціях, через медіаспівпрацю, на зустрічах із політиками. Запустили програми навчання з висвітлення війни, цифрової безпеки, взаємодії з аудиторією — бо журналістика у воєнний час — це не лише про факти, це про зв’язок, про підтримку спільнот, про силу бути разом».

Тож сьогодні ми зібрали й систематизували всі проєкти, які нині веде АНРВУ для підтримки й розвитку регіональних та локальних медіа.

Нині маємо кілька відкритих проєктів, запущених останніми роками. Це   Міжнародний Фонд Страхування Журналістів, «Інноваційні Медіа України», цього року ми запустили ще кілька нових великих проєктів: «План Б», «Медіамости: Фінляндія — Україна», «Буткемп: ШІ в журналістиці» та «Сильніші разом: медіа та демократія». 

Проєкти, запущені у 2025-му

Почнімо з «Плану Б». Ми запустили його у співпраці з норвезьким партнером — Amedia Foundation. Він спрямований на невідкладну фінансову підтримку медіа, що постраждали внаслідок закриття грантових проєктів американських донорів. Це короткостроковий проєкт термінової допомоги тривалістю до 5 місяців. 

Пам’ятаєте ту ситуацію? Несподівано США призупинили, а потім закрили цілу низку грантових проєктів, які підтримували українські медіа. Тоді постраждало дуже багато видань, усі шукали виходу — і ми зреагували. Адже зрозуміло, що прифронтові та загалом регіональні й локальні медіа опинилися в зоні найбільшого ризику. 

Втрата фінансування поставила їхню роботу під загрозу, адже рекламний ринок за період повномасштабного вторгнення дуже просів, а у прифронтових регіонах узагалі занепав: бізнеси або закриваються, або борються за виживання. Редакції не мали змоги побудувати стійкі бізнес-моделі, адже пріоритетом було швидке реагування на виклики війни. 

Відсутність фінансування могла (й досі може) призвести до масового закриття локальних ЗМІ, а це значно погіршує, а місцями й унеможливлює доступ громадян до правдивої інформації. Ми як професійне об’єднання не могли такого дозволити — і на наш заклик швидко відгукнулися наші давні норвезькі партнери. Так постав проєкт «План Б». 

У лютому ми оголосили прийом заявок, поставивши перед собою такі завдання: надати термінову фінансову допомогу найбільш уразливим редакціям; мінімізувати негативні наслідки припинення зовнішнього фінансування та допомогти медіа адаптуватися і знайти нові моделі стійкості.

Зараз проєкт у розпалі, він охоплює 50 редакцій регіональних і локальних друкованих та онлайн-видань із Одещини, Запоріжжя, Херсонщини, Чернігівщини, Полтавщини, Донеччини та інших регіонів.

Надавши таку невідкладну підтримку, ми паралельно працюємо  над тривалими проєктами. Скажімо, є в нас дворічна програма «Медіамости: Фінляндія — Україна». Власне, ми її задумали ще в жовтні 2024-го, а в січні почали прийом заявок. Партнери цієї ініціативи з фінського боку провідні фінські медіа Helsingin Sanomat, Lapin Kansa та JSN, які разом із News Media Finland надають свою експертну підтримку для зміцнення українських регіональних медіа. А з українського боку в проєкті беруть участь редакції десяти регіональних медіа.

Крім щомісячних онлайн-зустрічей, проєкт передбачає навчальні тури в Helsingin Sanomat (Гельсінкі) та Lapin Kansa (Лапландія), а також гранти на інформаційну кампанію про саморегуляцію. 

В межах проєкту фінські колеги вже поділилися практичним досвідом, як завойовувати любов та довіру читачів; як за допомогою саморегуляції вдається обходитися без штрафів і санкцій, а також як вони дають раду хейтерським коментарям, конфлікту інтересів та праву на приватність і як впроваджують медіаграмотність. Українські колеги розказали про розробку та впровадження редакційної політики й досвід дотримання редакційних принципів; а в рамках кампанії про саморегуляцію торкнулися теми об’єктивності в медіа, кіберцькування та участі регіональних медіа в медіапросвіті.

Ми розвиваємо напрямок якісного використання ШІ в редакціях в рамках проєкту «Буткемп: ШІ в журналістиці». Це серія вебінарів, покликана покращити навички регіональних редакцій у використанні ШІ-інструментів. Тут ми обговорили основні застереження при використанні штучного інтелекту, провели воркшопи про використання в роботі чату GPT (тут європейські та українські колеги поділилися досвідом), про ШІ-інструменти для відеомонтажу тощо.

І, нарешті, найбільший із запущених цього року проєктів, — це «Сильніші Разом: медіа та демократія». Ми його започаткували в партнерстві зі Всесвітньою асоціацією видавців новин (WAN-IFRA) та Норвезькою асоціацією медіа (MBL) за підтримки Норвегії. Ця трирічна програма підтримки медіа з бюджетом у 70 мільйонів норвезьких крон охопить до 75 регіональних і місцевих медіа по всій Україні. В межах цієї програми маємо три напрямки: 

  • «Сильніші Разом: гендерна рівність та інклюзивність» спрямований на розвиток лідерських навичок та кар’єрний коучинг у межах програми Women in News;
  • «Сильніші Разом: фінансова та організаційна стійкість» спрямований на зміцнення медіа через навчання сталих бізнес-моделей та надання тривалих інституційних грантів для локальних та регіональних медіа;
  • «Сильніші Разом: прозорість і боротьба з корупцією» спрямований на посилення та розвиток розслідувальної журналістики в регіонах через довготривалі гранти та менторство редакцій.

Приміром, саме в рамках цієї програми українська делегація на початку травня відвідала Всесвітній Медійний Конгрес у Кракові. Учасниці отримали багато вражень, дізналися про світові тренди в журналістиці та надихнулися ідеями, які впроваджуватимуть у своїх редакціях. Там же, до речі, українську пресу відзначили нагородою Golden Pen of Freedom 2025.

Проєкти, започатковані в попередні роки

Тут перш за все слід згадати, звісно, Міжнародний Фонд Страхування Журналістів. Проєкт започаткований ще 2022 року Асоціацією «Незалежні регіональні видавці України» у партнерстві з Фундацією «Суспільність», Інститутом масової інформації, «Детектором медіа», Центром демократії та верховенства права та Інститутом розвитку регіональної преси. 

Це безкоштовне страхування для медійників, а також безпекові та психологічні тренінги, які є складовою захисту українських медіа. Застрахуватися можуть українські фіксери, журналісти, відеоператори, редактори, фотографи незалежних українських медіа, які направляються в офіційне відрядження в зони бойових дій, на звільнені території, прикордонні території з Росією та Білоруссю, прифронтові території, підконтрольні ЗСУ території Росії та мають засоби захисту. 

Пріоритет надаємо тим, хто пройшов безпекові тренінги та курси домедичної допомоги. Ми регулярно організовуємо такі тренінги. Скажімо, в кінці квітня АНРВУ організувала дводенний безпековий тренінг, учасники якого навчилися надавати першу допомогу при зупинці дихання, зупиняти кровотечу тощо, а також отримали аптечки з усім необхідним для першої допомоги. 

Ми також реагуємо на нагальні проблеми, з якими стикаються журналісти в роботі, й публікуємо практичні поради психологів: як журналістам підтримати себе й інших у критичних ситуаціях, як правильно спілкуватися з людьми в горюванні, людьми, які переживають втрату.

У 2024 році АНРВУ в партнерстві з Media Development Investment Fund (MDIF) започаткували проєкт «Інноваційні Медіа України». Він спрямований на фінансову та менторську підтримку бізнес-проєктів регіональних редакцій. У межах програми ми вже підтримали протягом року 5 українських регіональних медіа: «Гривна» з Херсона, «Кременчуцький Телеграф» з Кременчука, «Kolo.news» з Полтави, «Одеське життя» з Одеси та «Молодий буковинець» з Чернівців. Учасники ділилися вдалими стратегіями розвитку відеоконтенту в регіональних медіа, досвідом монетизації ютуб-каналів та фінансової незалежності навіть в умовах війни.

Ще один тривалий у часі проєкти — «Жінки в Медіа». Ми започаткували його ще в 2022 році і спрямували на навчальну та фінансову підтримку жінок у медіа та розвиток жіночого лідерства. Тут ми, зокрема, регулярно висвітлюємо проблеми, з якими стикаються медійниці в роботі.

Крім проєктів ми маємо чудову платформу для професійного спілкування та обміну досвідом — Медійний Конгрес. Це щорічний захід, започаткований ще в 2011 році. Його цільова авдиторія — топи регіональних та локальних медіа. Це єдина платформа в Україні для обміну досвідом між медіа, обговорення трендів на медіаринку та натхнення учасників на нові проєкти.

Visited 110 times, 1 visit(s) today

Close