18:51 Новини

Як медійникам створювати графіки з допомогою ШІ

Візуалізація даних, зокрема у вигляді інфографік, є важливим елементом журналістських матеріалів. І оскільки часу зусиль та навичок для цього може бракувати, цю роботу зараз частково або ж повністю можна довірити ШІ.  Завдяки сучасним алгоритмам вдасться швидко та ефективно створювати графіки, діаграми тощо без глибоких знань у сфері програмування або дизайну.

Як же це зробити? У рамках навчальної програми від Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» — AI Journalism Bootcamp — нещодавно відбувся практичний воршкшоп на цю тему. Досвідом ділилася заступниця головного редактора «Одеське життя» Юлія Котляр. А також представники та представниці різних регіональних медіа розповідали про свої ідеї та напрацювання.

Для зручності ми зібрали для вас основні тези, які допоможуть залучати ШІ для створення різноманітних візуалізацій. 

ШІ, а зокрема ChatGPT, який ми розглянули, допомагає:
Автоматично обробляти великі масиви даних
Вибирати оптимальні типи графіків для конкретних задач
Генерувати візуалізацію за допомогою текстових запитів
Аналізувати тренди та прогнозувати зміни

Безоплатна чи платна версія?

Як ви знаєте, є платна та безоплатна версія ChatGPT. У першому випадку можна вставляти 1500 слів даних у діалогове вікно чату, який він здатен обробити. Щоб створити хоча б базову таблицю, необхідно зазначити текстову інформацію чаті. Приміром, вам потрібно «скласти таблицю з 5 найцікавіших пам’яток». Це найпростіший варіант таблиці, яка не вимагає додаткових плагінів.

Ви можете редагувати таблицю, написавши в ChatGPT більш детальні інструкції. Або попросити додати до таблиці стовпчик, або визначати порядок рядків.

У платній версії ChatGPT Plus можна імпортувати таблиці даних у різноманітних форматах файлів. Хоча ШІ не вказує обмеження щодо розміру для імпортованих даних, і він може обробляти великі файли. Однак чат може некоректно працювати, якщо їх розмір перевищить певний невизначений рівень складності.

У розширеній версії — ChatGPT Plus — можна не лише прописувати текстом дані для створення графік, але й завантажувати файли у форматі Exсel, з яких він може витягувати інформацію. Також є зворотна можливість — з інфографіки пробувати створювати таблиці в Exсel. 

Створіть помічника та промпт

Щоб ефективно робити інфографіки з допомогою ChatGPT, вам спочатку краще почати зі створення асистента, тобто помічника, якому треба дати «доручення» працювати із інфографіками. Відповідно, він запам’ятовує все, що ви йому говорили та надалі використовує ці знання в роботі. 

Приміром, для початку потрібно йому сказати «Дій як журналіст… медіа, яке орієнтоване на жителів … області, що створює мультимедійні матеріали на свій сайт. Ти вмієш створювати різні види інфографік (перерахувати), використовуючи надану інформацію». 

Серед можливостей в ChatGPT є вбудовані функціонали для аналізу та візуалізації даних, приміром Data Analyst — допомагає візуалізувати вміст файлів або створювати візуалізації даних, такі як кругові діаграми, гістограми та графіки, на основі даних файлів, доданих до чату.

Далі можна попросити ChatGPT самому написати промпт, який допоможе створити графіку. Приміром, ось такий варіант ми отримуємо:

«Побудуй [тип графіка] на основі таких даних: [вкажіть дані або завантажте файл]. Графік має відображати [ключові показники]. Додай підписи осей, заголовок та, якщо потрібно, історію. Використовуй зрозумілий і наочний стиль»

Приклади:

Лінійний графік
«Побудуй лінійний графік динаміки підписників за останні 6 місяців. Дані: Січень – 10 тис., Лютий – 12 тис., Березень – 15 тис., Квітень – 14 тис., Травень – 18 тис., Червень – 20 тис. По осі X – місяці, по осі Y – кількість продажів (тис.). Додай заголовок: «Динаміка підписників у першому півріччі».

Гістограма
«Створи стовпчикову діаграму, яка показує відвідуваність сайту за дні тижня.  Дані: Понеділок – 500, Вівторок – 700, Середа – 650, Четвер – 800, П’ятниця – 900, Субота – 1200, Неділя – 1100. Додай заголовок «Відвідуваність сайту по днях тижня».

Кругова діаграма
«Зроби кругову діаграму розподілу доходів по напрямках: Продажі – 40%, Реклама – 30%, Партнерства – 20%, Інші – 10%. Додай заголовок «Джерела доходів компанії».

Якщо є файл (Excel, CSV), можна просто завантажити його, і GPT згенерує графік автоматично! 

Звісно, ці всі «вказівки» можна редагувати. Але це конкретні приклади, як усе працює. 

А як з неточностями?

У роботі ШІ може нерідко припускатися помилок. Зокрема, можуть бути неточності в подачі цифр, він може плутати англійську та українську, видаючи текст не тією мовою. Тому Юлія Котляр, як і всі ті, хто вивчають та працюють з програмою, радять обов’язково перевіряти отримані візуалізації. 

Для складних візуалізацій, наприклад комбінації цифр та зображень, треба підключати сторонні дизайнерські програми. 

Visited 88 times, 1 visit(s) today

Close