09:49 Новини

Як «Одеське життя» використовує ChatGPT для створення інформаційних запитів

Українські редакції активно вивчають можливості штучного інтелекту, який допомагає вирішувати поточні завдання. Наприклад, написання інформаційних запитів можна доручити ChatGPT. Про створення промптів та досвід швейцарської компанії CH Media та української редакції «Одеське життя» говорили під час воркшопу 10 січня. Нагадаємо, що Асоціація «Незалежні регіональні видавці України» створила навчальну програму — AI Journalism Bootcamp.

У цьому матеріалі розкажемо про головні тези із воркшопу та досвід української регіональної редакції. Спікеркою була заступниця головного редактора медіа «Одеське життя» Юлія Котляр.  Вона покрово демонструвала, як із допомогою ChatGPT можна ефективно формувати інформаційні запити, що дозволяє економити час і підвищувати якість комунікації з державними установами.

Далі про головне. 

У першу чергу, щоб почати працювати із запитами, потрібно ChatGPT вказати правильну роль. Наприклад: «Дій як журналіст регіонального одеського медіа «Одеське життя», яке спеціалізується на офіційному листуванні. Моя авдиторія: це одесити, які розуміються і для яких важливо, що відбувається в місті». Далі потрібно вказати перелік запитів, які нам потрібні та попросити надати свої приклади, описавши їх. 

Які елементи повинен врахувати ChatGPT при формуванні запиту? 

  1. Адресат
  2. Суть прохання
  3. Дати (терміни відповіді) та місце (куди звертаємось з інформаційним запитом). 
  4. Умови: приміром, 5 основних питань, які мають бути в листі.
  5. Контакти, куди надсилати відповідь. 
  6. Тон — офіційний, ввічливий, але не запобігливий (вказати зауваження — звертається журналіст-розслідувач, який спілкується багато років із чиновниками різного рангу). 

У платній версії програми ChatGPT є можливість натиснути опцію «Шукати в інтернеті», таким чином ШІ може знайти особу, яка вам потрібна, а також контактні дані адресата. Обов’язково потрібно перевірити коректність виданих даних. 

Наступним кроком буде опрацювання результату та чіткі вказівки — як покращити вміст. ChatGPT запитує, що саме потрібно допрацювати — список питань, тон розмови. Перечитавши допрацьований варіант, ми маємо орієнтовний формат запиту.

Отримавши попередній контекст, далі можна просити ChatGPT створити промпт — для автоматизації процесу написання інформаційних запитів. Після цього необхідно уточнити — як можна використовувати цей промпт максимально ефективно. Програма видає рекомендації: визначити формат відповіді, прописати строки, узгодити стиль, визначитися із шаблоном. Ваше завдання — допрацювати ці моменти. 

У платній врсії ChatGPT можна також створити свого помічника-асистента, який буде «заточений» саме на написанні інформаційних запитів. За наявного промпту, який уже раніше створили, журналісту достатньо щоразу вказувати лише суть звернення та адресата. А ваш персональний ШІ-помічник буде видавати готовий варіант запиту. 

До слова, для створення кастомного GPT також можна використати ChatGPT, задавши йому потрібну команду. Ви отримаєте покрокову інструкцію, як це зробити. Важливо вказати роль свого асистента — «дій як журналіст, який вчиться створювати свої кастомні GPT на базі анкети для офіційних запитів». Ми даємо йому назву, приміром «Інформаційні запити», заливаємо інструкції для роботи, які написав сам ChatGPT. Ідеально — прикріпити один шаблон інформаційного запиту, який створив ШІ, або ж ваш редакційний. Оперуючи цими «знаннями», надалі цей асистент буде видавати вам готові варіанти інфозапитів. 

Як це працює? ШІ-асистент уточнює, куди саме ви звертаєтесь, що саме вам потрібно від адресата. Ви можете попросити кастомного GPT знайти посилання на закони, які дають підстави для цього звернення та додати до вашого листа. Ось таким чином можна формувати інформаційні запити до різних установ та зберігати їх у «пам’яті вашого персонального помічника». 

Visited 66 times, 1 visit(s) today

Close