Кажуть — краще один раз побачити, ніж сто разів почути. А в часи, коли всі події відбуваються надто швидко, коли авдиторія медіа цінує свій час та хоче про все дізнаватися вже і зараз, роль відео надзвичайно велика. Відеоконтент — це про те, щоб показати подію такою, яка вона є: живою, реалістичною, з усіма деталями. Та як навчитися швидко створювати відеосюжети в умовах обмежених ресурсів у редакціях? Як впоратися, коли немає професійного монтажера, оператора, коли команда є невеликою?
Можна, наприклад, частину роботи «доручити» штучному інтелекту, який кардинально змінює «правила гри» у редакціях. Про те, як вдається оптимізувати процеси та використовувати ШІ для створення коротких відеороликів, розповіла Наталія Бурлаку, головна редакторка сайту «20 хвилин» (Тернопіль). Практичним досвідом свого медіа вона поділилася в рамках проєкту АНРВУ — AI Journalism Bootcamp.
Що можна і не можна довірити ШІ?

— ШІ не просто полегшує технічні завдання нашій команді, він є справжнім креативним партнером, здатним підбирати музику, створювати субтитри, покращувати якість зображення і навіть автоматично монтувати перетворювати текст у відео. Оскільки серед нас немає людини, яка займалася б виключно зніманням подій чи монтуванням роликів, застосування технологій спрощує усім буденні завдання та допомагає зекономити час. При цьому ШІ не здатен повноцінно замінити журналіста чи редактора, він потребує контролю, — наголошує Наталія Бурлаку.
Почнемо з того, що всі медіа, які використовують ШІ в роботі, мають розробити Політику його застосування і заборон. Чому це важливо? Як серед співробітників, так і серед авдиторії має бути чітке розуміння, де межа, що — має залишитися реальним, де зона відповідальності людини, а де — технологій.
Приміром, тернопільське медіа «20 хвилин» використовує ШІ для спрощення операційних завдань, створення аудіозвучки, монтажу роликів.

Проте зась — для клонування людей (експертів, посадовців і так далі), спотворення реальності, заборонено видавати ШІ-контент за людський. А кожен виготовлений ролик обов’язково містить відповідне маркування про використання певних програм на основі штучного інтелекту.

— Ми віримо, що журналістика майбутнього — це відповідальне поєднання технологій і людської доброчесності. Саме тому редакція «20 хвилин» не використовує ШІ як інструмент маніпуляції, заміщення або фальсифікації фактажу. Усі випадки використання ШІ супроводжуються редакторською перевіркою та не замінюють роботу журналіста чи редактора, — каже Наталія Бурлаку.
Соцмережі не занижують охоплення
Нижче ви можете переглянути рілси, які створили журналісти медіа. Зверніть увагу на кількість переглядів, вказаних у підписі. Чому це важливо? Як наголошує спікерка Наталія Бурлаку, нині соціальні мережі не занижують видачу відео, які частково чи повністю були змонтовані ШІ, які містять голос чи зображення, згенеровані програмами на основі штучного інтелекту.
«20 хвилин» використовують технології для створення різноманітного контенту — як для переупакування статей у відео, так і для виготовлення анімацій, розважальних відеороликів. Такі сюжети додають до матеріалів на сайт, а також активно використовують у соціальних мережах. ШІ здатен підібрати найбільш вдалий формат під запити Instagram, Youtube, TikTok тощо.
Отож, завдяки програмам відеомонтаж у редакціях стає легшим, доступнішим та значно ефективнішим. Але виникає логічне питання — як це зробити?
Як працювати з ШІ: приклади програм
— Якщо ви ніколи не робили відео з ШІ, можна почати з озвучки тексту. Для цього ми, приміром застосовуємо програму Elevenlabs. Користування досить інтуїтивне. У безоплатній версії доступна озвучка 10 000 символів тексту. Можна вибирати як чоловічий, так і жіночий голоси. Отриманий звук у форматі mp4 можна легко додати до відео в будь-якій програмі для монтажу. Поки журналіст готує матеріал, програма вже робить аудіозвучку, і це суттєво економить час, — пояснює спікерка.
Дивіться ще програми, які можна використати для аудіозвучування:

Ще однією корисною опцією є також створення субтитрів з допомогою ШІ, є безліч різних програм, які це виконують в один клік, одна з найпростіших — InShot.
Автоматичне перетворення тексту у відео — це не фантастика, а реальність.
— Ми використовуємо для цього програму Pictory AI, вона є найбільш вдалою серед багатьох протестованих, — продовжує Наталія Бурлаку. — ШІ може згенерувати відео, просто отримавши лінк на сайт, або ж ви можете задати йому запит, додавши текст і відеоряд, далі програма все зробить за вас. Щоправда, результат не завжди ідеальний, потрібно редагувати фрагменти, обов’язково — звертати увагу на озвучку імен, географічних назв, правильність розставлення наголосів. Без редакторського контролю тут аж ніяк не обійтися.
Нижче порівняння програм, які протестувала редакція «20 хвилин» для автоматичної генерації відео.

Анімовані відеоролики і не тільки
Найцікавіше — відеомонтаж у журналістиці це лише вершина айсберга. Сучасні ШІ-інструменти дозволяють створювати не тільки репортажі, а й анімаційні відео, мультфільми, інфографіку, пояснювальні ролики — усе, що допоможе краще донести суть матеріалу.
Наприклад, якщо треба пояснити складну тему простими словами — можна швидко створити анімоване відео з героями, схемами, візуальними прикладами.

— Однак за кожним таким «чарівним» інструментом стоїть велика робота команди, яка тестує, вдосконалює й адаптує ці програми під реальні потреби редакції. Звісно, це займає час, однак приносить успішні плоди, — підсумовує Наталія Бурлаку.
Сподіваємось, що такий практичний кейс буде помічним у роботі вашого медіа. Підписуйтесь. Уже невдовзі команда АНРВУ організує наступний воркшоп, де учасники дізнаються про швейцарський досвід, де саме не можна використовувати ШІ та що з цього приводу думають наші закордонні колеги.