17:46 Новини

«Сильніші разом»: питання-відповіді про початок проєкту підтримки регіональних медіа

«Сильніші разом» — це трирічний проєкт підтримки незалежних регіональних медіа в Україні.  Це більше, ніж програма. Це — наша спільна боротьба за свободу слова, за якісну журналістику, за право людей отримувати достовірну інформацію навіть у найбільш складні часи, у яких ми зараз живемо», — з таких слів розпочала розмову на пресконференції для потенційних учасників програми директорка АНРВУ Оксана Бровко.

Ініціатива стала можливою завдяки підтримці Norad у рамках реалізації програми Nansen для України. Асоціація «Незалежні регіональні видавці України» реалізує проєкт у співпраці із Норвезькою асоціацією медіа (MBL) та Всесвітньою асоціацією видавців новин (WAN-IFRA). 

Читайте також: Сильніші разом: стартує масштабна програма підтримки незалежних регіональних медіа України

Nansen — це державна норвезька програма підтримки України. 205 мільярдів норвезьких крон на 2023-2030 роки. Звісно, більшість цих коштів спрямована на військову допомогу, соціальні програми. Але частина бюджету — якраз для зміцнення громадянського суспільства та вільних незалежних українських редакцій. Для, щоб ми могли обмінюватися компетенціями для змін на регіональному рівні. Програма «Сильніші разом», дійсно, має зробити нас сильнішими, — зауважила Ранді Еґрей, директорка MBL.

Багато років поспіль Всесвітня асоціація видавців новин (WAN-IFRA) є надійним партнером українських медіа. І в проєкті «Сильніші разом» — також.

— Для нас велика честь доєднатися до цього консорціуму. У ці часи, коли правда, істина, прозорість, боротьба з корупцією, питання безпеки і незалежність, фінансова стійкість, є надзвичайно важливими для довгострокового виживання медіа в Україні, ми, як партнери, готові підставити своє плече. Програма Nansen — це визнання того, що незалежні ЗМІ є важливими компонентом громадянського суспільства, — розповіла Мелані Вокер, виконавча директорка з розвитку медіа WAN-IFRA.

Програма «Сильніші разом: медіа та демократія» зосередиться на трьох ключових напрямках:

— Фінансова та організаційна стійкість — зміцнення медіа через навчання сталим бізнес-моделям та надання інституційних грантів

— Прозорість і боротьба з корупцією — підтримка розслідувальної журналістики через гранти та менторство редакцій

— Гендерна рівність та інклюзивність — розвиток лідерських навичок та кар’єрний коучинг у межах програми Women in News

Далі про ключові моменти стосовно програми у форматі питання-відповідь.

Запис трансляції тут:

Які медіа потраплять у проєкт? Які вимоги до учасників?

— До програми зможуть приєднатися регіональні й локальні українські медіа, які є голосами громад. Саме вони на місцях борються із ворожою пропагандою та дезінформацією. 

Учасники можуть мати будь-яку юридично визначену законодавством України правову форму. Але медіа повинно бути юридично зареєстрованим. Фізичні особи-підприємці не можуть подати заявку на участь у цьому проєкті. 

Медіа обов’язково має бути локальним, регіональним, незалежним, не перебувати під фінансовим впливом олігархів, політиків. Важливо бути прозорими, дотримуватися журналістських стандартів. Мати команду, яка готова включатися в роботу та працювати. 

Чи має онлайн-медіа бути обов’язково зареєстрованим?

— Якщо, відповідно до чинного законодавства, є вимога про обов’язкову реєстрацію друкованих засобів масової інформації, це також є умовою подання заявки на участь у проєкті. Якщо, згідно із законами України, наразі немає обов’язкової вимоги реєструвати онлайн-медіа, ми цього наразі не вимагаємо. 

Чи можна подаватися національним медіа?

— Проєкт стосується лише регіональних і локальних, друкованих та онлайн новинних медіа. 

Чи може ГО чи ФОП подавати заявку?

— ФОП не може. Окремо також не можуть подавати заявки співробітники компаній. Заповнювати форму має уповноважена від редакції особа — генеральний директор, проєктний менеджер, координатор проєкту. 

Громадська організація може подати заявку, якщо юридично оформлений зв’язок між нею та медіа.

Як подати заявку та який дедлайн?

— Форма заявки досить змістовна. Тому розраховуйте, що вам потрібно не менш як годину, аби заповнити заявку. Лінк на форму тут: https://www.surveymonkey.com/r/7HH52XS 

Наприкінці заявки є пункт, де ви можете вказати, яку саме підтримку зараз найбільше потребуєте — інституційну, на розслідування чи гендерну рівність. У кінці заявки ви можете вказати, що вам потрібна, наприклад, і інституційна підтримка, і допомога для посилення гендерної рівності та інклюзивності. Зауважте, що не можна подаватися одночасно в програму і на розслідування, і на інституційний розвиток — обирайте щось одне. 

Приймання заявок відбувається до 31 березня. 

Коли будуть оголошені результати відбору?

— Будемо намагатися якомога швидше дійти згоди та відібрати медіа для участі в проєкті. Сподіваємось, що це буде середина квітня, але більш детальні терміни повідомимо на сайті та соцмережах Асоціації, тому підписуйтесь. Усі відібрані учасники отримають повідомлення, проте через велику кількість заявок ми не зможемо надіслати листи усім кандидатам. 

Як саме розподілятиметься підтримка для медіа за трьома визначеними напрямками?

—  На інституційну підтримку можуть подаватися невеликі медіа, які мають у штаті до 10 працівників. Проєкт із розвитку розслідувальної журналістики — зорієнтований більше на тих, хто має вищі робочі потужності, ті медіа, які можуть розвивати у своїх редакціях саме цей напрям. Підтримка гендерної рівності, інклюзивності — це третій вектор, його спрямування — розвиток лідерства, гендерного балансу в суспільстві через виготовлення гендерно збалансованого контенту, кар’єрний коучинг жінок-медійниць. 

У яких формах надаватиметься підтримка? 

— Це будуть гранти на інституційний розвиток, на проведення журналістських розслідувань, досліджень, менторство, експертна підтримка, обмін досвідом, участь у професійних конференціях тощо. Програма включає навчальний, експертний та фінансовий компоненти. 

Які саме активності передбачені після завершення відбору учасників?

— Ми одразу почнемо відбирати і групувати заявки за трьома вищепредставленими напрямками. Уже у травні плануємо наш перший івент. Група відібраних учасників та учасниць відвідає Всесвітній медійний конгрес WAN-IFRA у Кракові, який відбудеться 4-6 травня.

Чи можлива підтримка релокованого медіа, яке перемістилося в інший регіон під час війни?

— Якщо це — незалежне локальне і регіональне медіа, звісно, можна подавати заявку. 

Щоб отримати грант на розслідування, це має бути один проєкт чи можна отримати кошти, скажімо, на створення відділу розслідувань у регіональному медіа?

— Координатори не залучені в сам процес визначення тем, тривалості проведення розслідування. Але будуть сформовані певні критерії та визначена кількість матеріалів, які мають бути виготовлені в рамках проєкту. Ідеться про довготривалу підтримку розслідувальної журналістики в медіа, а не якогось одного конкретного матеріалу. 

Чи буде менторська підтримка для розслідувальних проєктів?

— Буде не лише менторська підтримка, ми будемо створювати різноманітні Investigative Bootcamp, регулярні збори розслідувачів. Тож це буде як індивідуальна підтримка, так і загальна робота в групі.

Чи може одна компанія, яка включає кілька представництв у різних регіонах, подавати окремі заявки на різні редакції?

— Якщо регіональні медіа працюють в різних регіонах, але належать до однієї групи, можна подавати заявки на кожне медіа. Важливо — заявку може подавати працівник (бажано керівник), уповноважений від даної юридичної особи.

Чи є можливість невеликим редакціям, до 10 осіб у штаті, взяти участь у програмі підтримки розслідувань? 

— Для нас одним з основних визначальних факторів є вмотивованість учасників. Тому якщо в невеликих командах є бажання, ідеї та прагнення розвиватися в цьому напрямку, подавайте заявку. 

Чи можна відредагувати вже подану заявку?

— Ні. Потрібно переподати заявку з уточненням про це в коментарях уже нової, або ж повідомте про зміни на електронну пошту проєкту: [email protected]

Чи буде обмін досвідом із міжнародними колегами?

— Так, і Норвезька асоціація медіа, і Всесвітня асоціація видавців новин готові ділитися усіма знаннями та вміннями з українськими медіа. Втім, це будуть окремі активності в рамках різних напрямків підтримки. 

Яка буде звітність у напрямку підтримки розслідування?

— Ми плануємо визначити кількість матеріалів-розслідувань на рік. Це — шість матеріалів. Щомісячної звітності не буде, лише за кожне розслідування. 

Від чого залежить розмір гранту? Чи буде фіксований бюджет чи все індивідуально?

— Це будуть однакові гранти для всіх учасників за двома напрямками (інституційний розвиток, розслідування), адже плануєм сформувати рівні за викликом групи для співпраці. Тому це — фіксований бюджет. 

Хто будем менторами програм?

— Наші ментори — не лектори чи теоретики, це найкращі експерти-практики, які парцюють у сучасних медіа. Перед ними стоять такі ж виклики, як і перед нами. Будемо разом навчатися та ставати сильнішими.

Чи можуть журналісти співпрацювати із фрілансерами в рамках проєкту?

— На розсуд редакцій. Договір укладаємо саме з медіа, звітність також подаватиме медіа.

Щодо страхування журналістів, чи входить воно в цю програму, чи це в рамках іншого проєкту?

— Страхування медійників не включене у програму «Сильніші разом».  Це інший проєкт, який реалізує Асоціація спільно із партнерами. Подавати заявки можуть команди і медійники, які відвідують прифронтові регіони. Деталі на сайті проєкту: https://war-correspondent.info/

Що входить у програму третього напрямку — гендерна рівність та інклюзивність?

— Плануємо підтримувати стратегію розвитку мереж, компетенцій, редакторів, для того, щоб вони брали на себе лідерські ролі, розвивали медіа та спільноти. Будемо працювати з усіма партнерами, які будуть залучені до співпраці в рамках проєкту, для створення безпечних інклюзивних просторів, щоб усі працівники почувалися безпечно на робочому місці. 

Якщо медіа проходить у програму за одним напрямком, чи можна змінювати його на інший? Чи це на три роки?

— Наразі відбираємо учасників на один рік підтримки. Три роки — це тривалість нашої програми загалом. Тобто кількість учасників на наступний рік може бути змінена або ж ні. Ви можете обрати два напрямки за один раз при заповненні заявки — інституційний розвиток і гендерну рівність, або розслідування та гендерну рівність. Не можна обрати водночас — підтримку інституційного розвитку та розслідувальної журналістики.

З іншими питання, які вас цікавлять та стосуються проєкту, ви можете звернутися на електронну пошту: [email protected]

Підписуйтесь на сторінки Асоціації у соцмережах, щоб не пропустити важливого. 

Інстаграм

Фейсбук

Visited 71 times, 1 visit(s) today

Close