У першій хвилі проєкт «План Б» охопив 12 медіа, у другій хвилі до них долучилися ще 38 видань. Загальна сума допомоги становить 275 тисяч євро.
У лютому 2025 року Асоціація «Незалежні регіональні видавці України» ініціювала проєкт термінової фінансової допомоги регіональним редакціям, яких спіткала криза через зупинку фінансування з боку американських донорів. Особливо актуально це було для друкованих медіа у прифронтових регіонах.
На ініціативу протягом кількох днів відгукнулися скандинавські медійники, з якими асоціація має давні партнерські відносини, — норвезька медіакомпанія Amedia Foundation. Це одна з найбільших медійних компаній Норвегії. Повністю або частково їй належить ціла низка місцевих та регіональних друкованих газет із онлайн-виданнями та видавничими потужностями, а також інформаційне агентство.
«До того ж це одна з найпросунутіших медійних компаній не лише в скандинавських країнах, але і в Європі загалом у залученні аудиторії, у роботі з пейволами, — розповідає директорка АНРВУ Оксана Бровко. — Вона об’єднує понад 120 регіональних медіа. Тому для нас це дуже близька співпраця, бо вони — як наша асоціація в рамках України. Ми теж активно підтримуємо і працюємо з понад 120 регіональними і локальними медіа».
«Ціла низка українських медіаресурсів постраждала від припинення фінансування від USAID, особливо критичною ситуація виявилася для місцевих та регіональних медіа», ― каже директор Amedia Foundation Андре Стойлен (André Stoylen).

«Постала нагальна потреба підтримати ці медіа, щоб вони не припинили діяльності. У відповідь Фонд Amedia виділив 275 тисяч євро для Асоціації “Незалежні регіональні видавці України”, щоб з її допомогою забезпечити можливість на деякий час продовжити діяльність 50 місцевих та регіональних медіа. Ми вважаємо АНРВУ надійним і вартим довіри партнером у підтримці українських медіа».
З огляду на потребу швидко відреагувати, «План Б» був задуманий не як довготривалий, інституційний, але як стратегічно важливий проєкт підтримки тих, хто саме зараз у біді.
У першій хвилі обсяг фінансування становив загалом 50 тисяч євро. Вона охопила 12 медіа: сім газет з Одещини, Запоріжжя, Херсонщини, Чернігівщини, Полтавщини і п’ять регіональних онлайн-медіапроєктів, які отримали підтримку на виготовлення соціально важливого контенту.
Однак заявки на допомогу подали більше 120 регіональних медіа. Завдяки норвезьким партнерам стала можливою і друга, потужніша хвиля підтримки, яка охопила 38 регіональних видань: 12 газет і 26 сайтів на період 5 місяців. Таким чином, у межах двох хвиль «Плану Б» загалом 50 медіакомпаній отримують протягом 3–5 місяців підтримку роботи своїх медіа.
«За обидві хвилі ми підтримаємо вихід понад 100 випусків газет (це більше 440 тисяч примірників) і виготовлення контенту на соціально важливі теми. Ми очікуємо, що на сайтах регіональних медіа в рамках нашої підтримки вийде понад 1200 матеріалів унікального контенту», — розповідає Оксана Бровко.

Ключовим фактором у відборі медіа стало його значення для регіону та місцевої громади. Бралося до уваги й те, наскільки критична ситуація в редакції: чи є загроза повної зупинки її роботи, чи медіа працює на лінії фронту, чи є в редакції інші джерела фінансування тощо.
«Подекуди через зупинку фінансування жителі прифронтових регіонів втрачають можливість отримувати інформацію з надійних, перевірених джерел», — каже Оксана Бровко.

«Це великий ризик появи інформаційного вакууму, а в розпал війни це є зручним приводом для поширення ворожих наративів, пропаганди, фейків та маніпуляцій, — додає директорка Асоціації “Незалежні регіональні видавці України”. — Тому для нас дуже важливо, аби не було таких інформаційних порожнеч».
А втім підтримку отримали не лише ті медіа, які працюють на лінії фронту. Визначальним стало те, що вони надають своїм громадам якісну інформацію на соціально важливі теми, пов’язані із внутрішньо переміщеними особами, з постраждалими, військовими, дітьми. «Такі медіа продовжують нести суспільно важливу місію й у них немає інших джерел фінансування, тому для них саме ця підтримка є критичною», — каже Оксана Бровко.
Детальніше про підтримані в рамках «Плану Б» медіа і про те, що їм вдалося здійснити завдяки допомозі партнерів, читайте найближчим часом.
***
Нагадаємо, що Асоціація «Незалежні регіональні видавці України» реалізовує цілу низку проєктів допомоги регіональним та локальним медіа.
Зокрема, стартувала трирічна програма «Сильніші разом: медіа та демократія» з бюджетом у 70 мільйонів норвезьких крон, яка охопить до 75 регіональних і місцевих медіа по всій Україні. Три ключові напрямки, на які спрямована програма: фінансова та організаційна стійкість (зміцнення медіа через навчання сталих бізнес-моделей та надання інституційних грантів); прозорість і боротьба з корупцією (підтримка розслідувальної журналістики через гранти й менторство редакцій), а також гендерна рівність та інклюзивність (розвиток лідерських навичок та кар’єрний коучинг у межах програми Women in News).
Програма організована Всесвітньою асоціацією видавців новин (WAN-IFRA) в партнерстві з Асоціацією «Незалежні регіональні видавці України» та Норвезькою асоціацією медіа (MBL) за підтримки Nansen для України від Norad.
Детальніше про програму «Сильніші разом: медіа та демократія» можна прочитати тут. Дедлайн — 31 березня 2025 року. ЗАЯВКУ можна подати тут.
Також АНРВУ, дбаючи про безпеку медійників, разом із партнерами запустили програму страхування від Міжнародного фонду страхування журналістів. Детальніше про умови читайте тут. ЗАЯВКУ на страхування можна подати тут.
Ініціатива є частиною програми «Голоси України» (Voices of Ukraine), яку координує Європейський центр свободи преси та медіа (European Centre for Press and Media Freedom, ECPMF). «Голоси України» реалізується в межах Ініціативи Ганни Арендт (Hannah-Arendt-Initiative) і фінансується Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини (German Federal Foreign Office).
Крім того, АНРВУ регулярно організовує безпекові тренінги, спрямовані на покращення навичок виживання та надання першої домедичної допомоги у критичних ситуаціях. Найближчий безпековий тренінг відбудеться 24-25 квітня 2025 року у Львові. ЗАЯВКУ можна подати тут, дедлайн — 24 березня о 18:00.
Фото: Оксани Бровко та Nordic News