17 грудня стартувала навчальна програма від Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» AI Journalism Bootcamp, метою якої є покращити навички регіональних медіа у використанні ШІ-інструментів. Перший вебінар був присвячений ChatGPT, тому, що найбільше використовують для спрощення повсякденних завдань.
Читайте також: ШІ в регіональних редакціях: практичний курс. Доєднуйтесь!
Спікеркою вебінару була колега зі Швейцарії — Alexandra Stark. Вона — спеціалістка з інтеграції сучасних технологій у відомій компанії — CH media. Alexandra розповіла про те, як використовує ШІ в роботі, а також поділилася власними промптами з українськими редакціями.
Ідея зародилася у Швейцарії
— Ідея цієї зустрічі народилася під час візиту українських медійниць у Швейцарію. Я побачила досвід закордонних колег і звернулася до них, аби ми об’єднали наші зусилля в цьому напрямку. Тож цей практичний курс буде надзвичайно насиченим та продуктивним, — зауважує директорка АНРВУ Оксана Бровко.
СН media — це велика швейцарська медіакомпанія, яка має 18 редакцій, і тут активно розвивають ШІ-департамент.
— Наше завдання — допомогти журналістам розібратися в сучасних технологіях, відкрити для них нові інструменти, також навчитися користуватися ними. Ось, наприклад, ми говоримо про чат GPT та доступні нам інструменти, — розпочинає розмову Alexandra Stark. — Хтось знає, як з ним працювати, а хтось досі не може налаштувати все так, як треба. Я починаю з того, що задаю певний контекст чату GPT, тобто пояснюю, які в мене цілі, для чого він мені потрібен. Фактично я йому задаю основні ідеї, що хочу отримати в результаті. Якщо все прописати коректно, то він буде видавати самі ті відповіді, які потрібні у вашій роботі, а не щось загальне.
Формування проєктів
Усі повідомлення, які отримують редакції швейцарської компанії з різних агенцій, у тому числі від місцевої влади, треба перепакувати в нотатки. Тож, як каже Alexandra, вони вирішили використовувати інструменти ШІ, які впорядковують всі документи та готують короткі проєкти з отриманих повідомлень.
— Щоб налаштувати роботу з цими нотатками, я роблю коротенькі підказки, називаю їх промптами. Вони допомагають дати певні вказівки програмі, на основі яких вона видасть мені те, що потрібно, — демонструє учасникам спікерка.
Далі на фото ви можете переглянути деякі з промптів.
Усі учасники вебінару отримали ці матеріали безоплатно, та ще й українську версію. Щоб мати доступ до подібних матеріалів надалі — реєструйтесь на наші навчання.
На що зважати?
Втім, є нюанси, про які завжди потрібно пам’ятати, використовуючи чат GPT:
- Вводьте туди лише ту інформацію, яку ви знайшли б в інтернеті. Адже чат GPT може використати вашу інформацію для навчання. Тож конфіденційними даними ділитися не варто.
- Якщо використовуєте безоплатну версію — робіть це з розумом. Адже є обмеження щодо кількості запитів. Або щоб не чекати, перейдіть на платну версію з більшим функціоналом.
- Перевіряйте все, що отримуєте, адже чат GPT часто галюцинує.
- Чат GPT може допомогти, але йому потрібні чіткі інструкції. Тому промпти надзвичайно важливі.
Чат GPT — це не про слова, а числа
Штучний інтелект — це технології, які копіюють когнітивні навички, які раніше були доступні лише людині.
Що ви бачите на цій ілюстрації? «Найкраще в цьому є…» А чому саме цей напис? Мабуть, тому що ви вчили англійську і знаєте побудову речень. Але ваші думки — це ймовірність. Так само і чат GPT — це велика мовна модель, що працює саме з ймовірностями. ШІ підбирає ці ймовірності та прораховує варіанти. Чат GPT бере за основу багато текстів та застосовує варіант, який найбільше використовувався, каже спікерка.
— Через те, що чат GPT працює із ймовірностями, він може досить часто галюцинувати. Тому все, що ви отримуєте, потрібно перевіряти, — наголошує швейцарська журналістка.
Чат GPT — це статистика, цифри, а не письмо, продовжує вона.
— Це числа. І я покажу, чому так. Програма просто вибирає найбільш ймовірні повторення. Це є техніка, далі ШІ трансформує текст у маркери чи лексеми, потім переводить його в цифри, а вже потім числовий результат конвертує у слова. Так ми й отримуємо певний текст, — пояснює експертка. — Ви здивуєтесь, звідки чат GPT знає багато мов? Насправді мова, яку розуміє чат GPT — це числа. І він справді може спілкуватися будь-якою мовою. Бо він конвертує всю інформацію в числа, не розуміючи змісту, тим часом відповідаючи на всі ваші запити мовою, якою потрібно.
Чат GPT вміє гарно підбирати словосполучення та аналізувати дані. Він може давати поради, створювати заголовки до статей, давати пропозиції для постів у соцмережах, складати запитання для інтерв’ю.
— Часом я прошу його дати мені пораду, як написати статтю для 12-річної дитини, аби вона її зрозуміла. І чат GPT видає мені текст. Звісно, я не використовую цю публікацію. Але надихаюся таким зразком. Тобто ШІ-інструменти можуть бути помічниками, давати підказки, — говорить Alexandra Stark. — Проте він не дуже добре працює з ілюстраціями чи концептуальним пошуком. Якщо у вас є якась ідея в голові, і ви точно знаєте, як це має виглядати, то чат GPT допоможе зробити зображення, але навряд це буде те, про що ви мріяли. Також він поки що не здатен замінити пошук у Google. Адже може придумувати дані, яких не було. Йому також складно знайти суперечності у фактажі. Адже він не є професійним журналістом. Тож те, що сьогодні ми бачимо, свідчить: штучний інтелект не може виконувати наші завдання сповна.
Чат GPT може шукати аргументацію у матеріалах, але йому потрібні підказки. Вони мають бути чіткими й зрозумілими. У швейцарському CH media є ціла бібліотека промптів, яку створили спеціально для 18 редакцій. Однак чат-боти не здатні розв’язувати всі проблеми зненацька. Це — поступова та системна робота.
Використання платформи українською
Після того, як Alexandra Stark обговорила використання різноманітних інструментів, вона передала слово заступниці головного редактора медіа «Одеське життя» Юлії Котляр. Вона продемонструвала, як користуватися інструментом чат-бота українською мовою, наголосивши, що ним можна користуватися безкоштовно та ділитися з іншими. Також Юлія поділилася досвідом перекладу та адаптації чат-бота для українських умов.
— Завантажимо один із промптів у чат GPT і просимо допомогти нам розробити план матеріалу, написати звіт, підготувати відповідь і так далі. Якщо такий промпт хтось уже зробив у команді і надав вам посилання, ви можете ним користуватися. Такі можливості відкриті, якщо у вас є спільний доступ до акаунту в Чаті GPT, — продовжує пояснювати заступниця головного редактора медіа «Одеське життя» Юлія Котляр. — Також важливо давати ролі. Наприклад, я прошу чат GPT розписати, на що студент може витратити 1000 грн від Зеленського. Він видав некоректну відповідь. Тоді я поправила запит і попросила діяти його як досвідченого економіста. Він вибачився і видав більш адекватний варіант. Тоді я попросила його діяти як редактор регіонального медіа. І в результаті отримала те, що хотіла. Чат GPT — слушний помічник, не дуже розумний, в нього багато енергії. Він справді готовий виконувати ваші побажання. Але і нам, медійникам, важливо бути готовим до довгої гри, систематичної роботи. Ми не повинні боятися уточнювати, перепитувати, давати ролі, додавати нюанси (які впливають на контекст), перевіряти.
Це стислий запис першої зустрічі в рамках проєкту AI Journalism Bootcamp або «ШІ в регіональних медіа: практичний курс». Далі буде ще цікавіше. Уже 10 січня на вебінарі поговоримо та навчимося створювати власні промпти для чату GPT.
Підписуйтесь, щоб не пропустити важливого: