Розвиток регіональних медіа — пріоритет для Асоціації «Незалежні реніональні видавці України». Оскільки інновації все більше інтегруються у наш медійний процес, ми вирішили започаткувати новий навчальний курс AI Journalism Bootcamp. Та провели вебінар з використання ChatGPT для спрощення повсякденних завдань.
Читайте також: ШІ в регіональних редакціях: практичний курс. Доєднуйтесь!
Спікеркою вебінару була колега зі Швейцарії — Alexandra Stark. Вона — спеціалістка з інтеграції сучасних технологій у відомій компанії — CH media. Alexandra розповіла про те, як використовує ШІ в роботі, а також поділилася власними промптами з українськими редакціями. Ми підготували ексклюзивне інтерв’ю з журналісткою, яка розповідає про те, як розвивається світ технологій та що з цим робити.
— Вітаю, поділіться своїм шляхом до інтеграції сучасних технологій у медіа? Як Ви стали фахівцем із впровадження ШІ у швецарській компанії CH Media?
— Я працюю в журналістиці понад 25 років, і мене завжди захоплювали нові технології. Мене цікавить усе, що має потенціал для підвищення якості журналістики чи того, як ми займаємося журналістикою.
Моя подорож до ШІ почалася лише два роки тому, коли я вперше почув про мовні моделі та чат-ботів. Я почав експериментувати з такими інструментами, як ChatGPT, щоб вирішувати реальні повсякденні виклики в редакції.
Я стала фахівчинею, просто користуючись програмами і навчаючись на практичному досвіді. Онлайн-навчання та навчальні посібники на YouTube відіграли важливу роль у відповідях на мої запитання, і я активно шукаю дискусій з колегами.
Цей практичний підхід призвів до розробки практичних інструментів для цифрового оповідання, особливо в місцевій журналістиці. Зараз я в CH Media є частиною команди, яка долає розрив між завданнями журналістів і можливостями, які пропонує ШІ. Мене надихає сприйняття штучного інтелекту як засобу розширення можливостей журналістів, а не заміни їх, допомагаючи їм зосередитися на змістовних і корисних репортажах.
— Які основні обов’язки ви виконуєте у своїй компанії?
— Команда, до якої я входжу, називається «Трансформація ШІ». До наших обов’язків входить виявлення журналістських випадків використання, розробка рішень і забезпечення регулярного навчання наших колег за темою. Зокрема, я зосереджуюсь на вирішенні проблем, які можна вирішити за допомогою підказок або спеціальних GPT, і допомагаю іншим ефективно інтегрувати штучний інтелект у їхні робочі процеси.
— Скільки колег у вашій компанії також вивчають і досліджують використання ШІ? Як ви спілкуєтесь і співпрацюєте один з одним?
—У нас є велика група людей, які працюють над проєктами, пов’язаними зі штучним інтелектом, у CH Media, але всі вони мають іншу роботу, тому важко назвати точну кількість. Наша команда трансформації штучного інтелекту складається з трьох осіб (еквівалентно 2,5 штатним посадам), але інші команди в компанії також розробляють інструменти штучного інтелекту для різних цілей.
Ми співпрацюємо, обмінюючись ідеями, інструментами та найкращими практиками під час зустрічей і тренінгів. Ми також допомагаємо розвивати наше управління ШІ, розробляючи правила та стандарти.
— Чи спостерігаєте позитивні зміни в редакційній ефективності після впровадження цих інструментів? Чи можете ви навести конкретні приклади?
— На це питання ще рано відповідати. Програми на основі ШІ, які ми розробляємо, є новими, і ми все ще вивчаємо їхні можливості та обмеження. Поки що ми розгорнули лише декілька. Однак перші результати показують потенціал. Наприклад, ми побачили позитивні результати, використовуючи Whisper для транскрипції, що значно скорочує час, необхідний для ручних завдань.
— Як редакції CH Media сприймають нові інструменти ШІ? Чи стикаєтеся з супротивом у команді, і якщо так, то які рішення застосовуєте?
— Більшість моїх колег відкриті, і вони ставляться до ШІ зі здоровою дозою скептицизму. Я часто стикаюся з критичними питаннями, які, на мою думку, необхідно ретельно обговорити. Щоб вирішити ці проблеми, пояснюю, як працюють великі мовні моделі (на основі ймовірностей), і беру участь у дискусіях про етичні стандарти.
— А які етичні дискусії щодо використання ШІ відбуваються в швейцарських медіа? Яких ключових принципів чи рекомендацій ви дотримуєтесь, щоб підтримувати баланс між технологіями та людською журналістикою?
ШІ піднімає багато практичних, але також фундаментальних запитань, таких як: «Яка роль медіакомпаній, якщо ШІ може створювати контент?» У CH Media ми розробили керівний принцип: ми прагнемо бути надійним джерелом, яке дотримується встановлених журналістських правил, гарантуючи, що те, що читають і бачать люди, створюється людьми відповідно до професійних стандартів. Прозорість є ключовою — якщо ми використовуємо ШІ, ми розкриваємо це. До речі, ця співбесіда проходила в письмовій формі, і я використовував ChatGPT, щоб перевірити свою англійську.
— Чи можете поділитися прикладом редакційної політики щодо використання ШІ у вашій медіа-організації?
— Одне з наших ключових правил полягає в тому, що ми не створюємо реалістичні зображення; замість цього ми використовуємо ШІ лише для створення ілюстрацій.
— Чому вирішили доєднатися до практичного курсу впровадження ШІ для українських медіапрофесіоналів , який організувала Асоціація «Незалежні регіональні видавці України»? Чи є конкретні приклади застосувань штучного інтелекту, які, на вашу думку, будуть найбільш корисними для медіа, особливо під час війни?
— Коли українська делегація на чолі з Оксаною Бровко відвідала CH Media, мій головний редактор запросив мене долучитися до дискусії. Я спустошена триваючою війною і готовий допомогти будь-яким можливим способом.
Під час короткої поїздки потягом із делегацією назад до Цюріха я поділилася тим, над чим працюю, і зрозуміла, що мої інструменти та підказки можна адаптувати до випадків використання в Україні. Це призвело до ідеї поділитися нашими роботами з українськими колегами. Мої керівники підтримали мою участь, дозволивши мені поділитися своєю роботою, бібліотекою підказок із понад 60 підказками, розробленими для місцевих журналістів, і кількома чат-ботами для мозкового штурму. Тому я підтримала ідею Оксани бути тренером, аби підтримати українських журналістів.
Щодо додатків військового часу, хоча я не маю безпосереднього досвіду роботи в таких умовах, вважаю, що інструменти, які економлять час і допомагають надавати кращий вміст, такі як швидка перевірка фактів, транскрипція та резюмування, були б дуже корисними.
— Під час вебінару ви поділилися своїми підказками та практичним досвідом роботи з ChatGPT. Які з них, на вашу думку, найкорисніші?
— Можна виділити два варіанти використання: пошук нових кутів або перспектив для оповідання і переписування матеріалу для підвищення ясності та узгодженості, коли вся необхідна інформація вже є.
— Окрім використання ChatGPT, які ще теми, на вашу думку, слід включити до майбутніх навчальних курсів для українських медіапрофесіоналів?
— Мені дуже хочеться почути від українських колег про їхні потреби, але я пропоную глибше зануритися у створення кращих підказок, створення чат-ботів для конкретних завдань та обговорення етичних міркувань, характерних для журналістики.
— Як штучний інтелект буде формувати медіаіндустрію протягом наступних 5–10 років? Які зміни в роботі редакцій та журналістів ви передбачаєте?
— Це складне питання! Я вважаю, що ми ще не усвідомили масштаб змін, які принесе ШІ. Однак ці зміни не обов’язково мають бути негативними. Мені 54, і я пам’ятаю час до Інтернету. Хоча це принесло глибокі зміни, це також створило нові можливості. Я думаю, що ми побачимо новий розподіл праці між людьми та машинами. Тож моя порада така: знайдіть щось, де ви можете змінити ситуацію, оскільки ви — людина. І навчіться використовувати машини, щоб зробити все інше. Використання для мене означає більше, ніж просто працювати з чорною скринькою. Навчіться їх розуміти, щоб керувати ними!