Незалежні українські регіональні медіа щодня стикаються з викликами: зменшенням доходів від реклами, змінами в алгоритмах соцмереж, конкуренцією з великими платформами. Саме тому ефективні монетизаційні програми є ключовими для їхнього розвитку та стійкості.
Такі програми не лише допомагають редакціям отримати фінансову незалежність, а й дають можливість експериментувати з форматами, покращувати контент, розширювати авдиторію та впроваджувати інноваційні рішення. У рамках проєкту Ukraine Innovative Media Program, який реалізується Асоціацією «Незалежні регіональні видавці України» спільно з Media Development Investment Fund (MDIF), у квітні було відібрано п’ять регіональних медіа для підтримки їхніх бізнес-ініціатив. Усі вони отримали по 10 000 Євро на реалізацію своїх бізнес-інціатив.
— Завдяки таким проєктам, як Ukraine Innovative Media Program, ми допомагаємо місцевим медіа впроваджувати інновації, розширювати свої можливості монетизації та створювати якісний контент, — відзначає директорка АНРВУ Оксана Бровко.
Нещодавно ми розповідали про успіхи трьох медіа, які монетизують свій відеоконтент: «Одеське життя», «Кременчуцький телеграф» і «Коло.Новини».
Читайте про це тут: Вдалі стратегії розвитку відеоконтенту у регіональних медіа: реальні кейси
Але це ще не все! Ми підготували продовження, у якому розповімо про наступну групу учасників, які також отримали підтримку (фінансову та менторську) і спрямували зусилля для оптимізації своїх сайтів, залучення рекламних доходів та розвиток нових форматів контенту.
Молодий буковинець: новий дизайн сайту

Чернівецька редакція вирішила зосередитися на трьох напрямках у рамках проєкту:
— SEO-оптимізації сайту
— редизайну платформи
— створенні каталогу місцевих фірм
Усіх цілей вдалося досягнути, попри технічні складнощі, наголошує комерційний директор Сергій Первозванський.
— Ми провели детальний SEO-аудит сайту molbuk.ua і отримали список покращень і виправлень, які потрібно реалізувати. За ці пів року роботи із залученням ментора нам вдалося на приблизно 70% провести оптимізацію структури сайту, видалити зайві та помилкові теги та додати нові, вдосконалити та розширити мікророзмітку сайту та багато іншого. Крім того, завдяки розробленому та встановленому новому дизайну сайту досягли швидшого завантаження сторінок ( на 10-20% залежно від вмісту сторінки), знизили навантаження на сервер на 20% для зручності в користуванні, — говорить він.

Створили каталог фірм з нуля
Одним із практичних рішень для посилення фінансової стабільності «Молодого буковинця» стало створення каталогу фірм, що допоможе ефективніше залучати рекламодавців.
— Роботи почали «з нуля»: купили шаблон, перевели на українську мову, розробили структуру бази даних, зробили кастомний дизайн, розробили спеціальне меню. У каталог додали понад 1800 фірм з перевіркою актуальності даних по кожній. Успішно запустили рекламну кампанію каталогу в цілому і окремих рубрик в Google Ads, — перераховує Сергій Первозванський.
Такий інструмент не лише спрощує бізнесам доступ до рекламних можливостей видання, а й формує довгострокові партнерства, що зміцнить економічну незалежність редакцій.
— У березні ми продовжимо роботу з ментором щодо каталогу. Хочемо більше просунути його на ринку та зробити більш перспективним із погляду монетизації, — наголошує співрозмовник. — Також продовжимо працювати і з двома попередніми напрямами — дизайном сайту (який плануємо постійно покращувати) та SEO-оптимізацією платформи, адже все це позитивно впливає на поведінку користувачів та допоможе нам залучати більше фінансування в медіа. Дякуємо Асоціації та партнерам за цей проєкт, поштовх до покращення та підсилення наших можливостей, фахову менторську підтримку.
Гривна: увійшли в трійку лідерів

Херсонському медіа «Гривна» вдалося не лише покращити якість контенту в рамках проєкту, а й підвищити свою впізнаваність, зміцнити рейтинг та ввійти в трійку лідерів серед видань на Херсонщині.
— Ми спрямували всі свої зусилля на покращенні якості та зростанні охоплення інформаційного контенту для жителів Херсонщини та півдня України. Наші журналісти підготували серію матеріалів про відновлення Херсона, повернення мешканців та перспективи регіону, що сприяло зростанню довіри авдиторії. Ми також мали потужну менторську підтримку — команда отримала навчання з просування контенту в соціальних мережах та створення SEO-оптимізованих матеріалів, — розповідає Сергій Болотов, директор медіа.
Інтенсивні обстріли регіону та загроза безпеці журналістів ускладнювали роботу редакції, та сповільнили процес монетизації сайту, зрештою, довелося витратити більше часу, ніж передбачали, наголошують колеги.
Запустили рекламні продажі
— Але все ж результати нас тішать: ми збільшили кількість та якість оригінальних матеріалів, із 39-45 у березні до 56 у листопаді. Також почали планувати виробництво відеоконтенту та вже підготували 31 відеосюжет. Нам вдалося запустити YouTube-канал «Незламний Південь» та розширити охоплення авдиторії, зокрема з Одеси та Миколаєва, — розповідає керівник проєкту. — Ще в листопаді перейшли на нову адміністративну панель, збільшили кількість підписників у соцмережах (Facebook, Instagram) та ввійшли в трійку лідерів інформаційних ресурсів Херсонщини. З початком повномасштабного вторгнення ринок реклами обвалився. Газета почала виходити лише після деокупації Херсона. Два роки було повне затишшя на сайт, ніхто не реєструвався на рекламних біржах, у нас не було менеджерів з продажу реклами. А в 2024 році нам вдалося поступово запустити рекламні продажі. Дохід склав 250 тисяч гривень. Результат дуже тішить, тож продовжимо активно працювати в цьому напрямку.
Фінансова підтримка, надана у межах програми, допомогла покрити витрати на заробітну плату журналістів та контент-менеджера. У планах — активно просувати свій контент в наступні місяці. Також планують завершити технічні роботи в адміністративній панелі, запустити кампанії з просування сайту у Google, посилити роботу з державними реєстрами для отримання унікального контенту та збільшити кількість авторських матеріалів та ввести нові рубрики (зокрема історичної тематики). Усе для того, аби бути фінансово незалежними та продовжувати виготовляти важливий контент у регіоні, який опинився під прицілом ворога, а перевірена інформація є ковтком повітря для Херсонщини.

— На цьому не зупиняємось, команда Асоціації й надалі продовжує шукати можливості для розвитку регіональних медіа в Україні. Ми знаходимо індивідуальні рішення для різних редакцій, зважаючи на їх ситуацію. Всі наші зусилля спрямовані на те, щоб досягти позитивних змін в регіональних медіа, посилити їхню стійкість та фінансову спроможність продовжувати роботу, особливо в умовах війни, — підсумовує Оксана Бровко.
До слова, зовсім нещодавно ми повідомляли, що 12 регіональних медіа отримають екстрене фінансування в рамках проєкту «План Б», який ініціювала АНРВУ через заморожування фінансування від американських донорів. У березні ще орінтовно 40 медіа отримають таку допомогу.
«План Б» від АНРВУ: 12 регіональних медіа отримають фінансування. Буде й друга хвиля
Підписуйтесь на сторінки Асоціації у соцмережах, щоб не пропустити нових можливостей
