Робота українських журналістів в умовах війни вимагає не лише професійності, дотримання стандартів, сміливості, а й чіткого усвідомлення того, що в будь-якій ситуації варто дбати про власну безпеку та безпеку своєї команди.
Асоціація «Незалежні регіональні видавці України», яка підтримує понад 100 медіа у різних куточках країни, розуміє важливість та цінність журналістської роботи. Саме тому, починаючи з 2022-го року, із допомогою партнерів організували кілька безпекових тренінгів. Останній, чотириденний інтенсив, відбувся з 11 по 14 липня у Львові.
Закордонні та українські експерти
Цього разу це була оновлена програма та більша кількість днів, коли 20 учасників з різних регіонів мали можливість пройти не лише теоретичну, а й практичну підготовку у різних ситуаціях:
- вчилися, як розпізнавати небезпеку та реагувати на неї;
- відпрацювали прийоми самооборони;
- дізналися більше про стрес, панічні атаки, як на них реагувати особисто і коли вони стосуються тих, хто поруч;
- глибоко розібралися в питанні цифрової безпеки та зрозуміли, що медійники повинні завжди дбати про збереження персональної інформації та захищати свої дані;
- дізналися про втрату свободи та на практиці відпрацювали свої дії у випадку викрадення людей, нападу терористів, викрадення автомобіля, проходження ворожих блокпостів тощо;
- навчилися накладати турнікет, робити непрямий масаж серця та штучне дихання, а також відпрацювали різні техніки надання домедичної допомоги при пораненнях і травмуваннях.
Тренерами на заході були закордонні експерти (імена не називаємо з питань безпеки — прим.), які мають колосальний досвід роботи у закордонних правоохоронних структурах, боротьбі з тероризмом, розкритті тяжких злочинів та інше. Також лекції читали і українські фахівці — Ірина Чулівська, голова ГО «Лабораторія цифрової безпеки» — про цифрову безпеку; Павло Горбенко, кризовий психолог, психотерапевт, травматерапевт Центру психічного здоров’я Національного університету «Києво-Могилянська академія» — про психологічну безпеку журналістів.
Як це було?
Загалом програма тренінгу була поділена на кілька блоків.
У перший день тренери з Великобританії навчали українських медійників розпізнавати небезпеку та вчасно реагувати на неї. Насправді ми не можемо вплинути на мотив та намір нападника, але в наших силах змінити його здатність завдати шкоди.
Варто пам’ятати, що 55% інформації ми сприймаємо поглядом, 38% — завдяки манері спілкування, і лише 7% — розуміємо за змістом розмови. Тому щодня потрібно тренувати свою уважність. Журналістам спеціалісти порадили мати чек-листи у редакціях, де про кожного з працівників буде щонайменше 5 фактів, за якими можна його впізнати.
В умовах війни, мабуть, кожен знає, що має бути, і не раз збирав тривожну валізу. Тож нагадали, що має бути й з чим покидати помешкання у разі критичної екстреної ситуації.
А насамкінець було практичне відпрацювання вправ із самооборони. Тепер усі учасники точно можуть дати відсіч тим, хто здумає застосувати до них силу. Але нехай таких ситуацій ніколи не виникає. Як-то кажуть, навчений — значить озброєний.
Змінюйте маршрути своїх пересувань по місту, пийте каву в різних місцях та знайте, як діяти в складних ситуаціях — такий був лейтмотив другого дня безпекового тренінгу у Львові. Учасники дізналися більше про втрату свободи і про те, що робити у випадку викрадення. Також — про цифрову безпеку та захист персональних даних; як безпечно комунікувати в команді та з військовими, волонтерами, жителями прифронтових зон чи окупованих територій; як захистити дані під час обшуку, вилучення карти.
Крім того, стартувала і медична підготовка. Присутні вчилися накладати турнікети самим собі і тим, хто поруч.
Правилам наданням домедичної допомоги та практичному відпрацюванню навичок продовжили навчати і на третій день тренінгу. У програмі було: накладання турнікету, фіксація переломів, непрямий масаж серця, штучне дихання, робота з дефібрилятором, евакуація пораненого з авто тощо.
Цього ж дня журналісти дізналися більше про стрес, панічні атаки і що з цим робити, а також спробували вирішити проблемні ситуації вживу.
Четвертий, заключний день тренінгу був максимально насиченим і рухливим. Спеціалісти максимально розповіли про те, що робити з вибуховими пристроями та пояснили про різні типи озброєнь та спорядження.
Злагодженою була робота в командах, де для учасників були інсценовані різноманітні ситуації — викрадення автомобіля, обстріл авто, проходження ворожих блокпостів, спілкування із терористами, дії у випадку, якщо ти став заручником. При цьому лунали постріли, погрози, потрібно було рятуватися і надавати допомогу. Умови — максимально наближені до реальних, що створювало відчуття «присутності» та перебування в небезпечній зоні.
Чудове поєднання теорії і практики
За відгуками учасників, тренінг був надзвичайно насиченим, корисним та інформативним.
— У мене раніше не було такого досвіду, дякую Асоціації за реально крутий підбір тренерів та програми. Вмію тепер і себе захистити, і свої гаджети, і як першу медичну допомогу — знаю, — ділиться враженнями Марія Філіпович, журналістка «20 хвилин» (Тернопіль).
СЕО та головна редакторка медіа «Коло.News» Тетяна Цирульник раніше вже відвідувала інші безпекові тренінги. За її словами, цього разу було надзвичайно цікаво і через програму, і через таку тривалість днів тренінгу, і через гарно продумані практичні заняття для учасників.
Позитивні враження від поїздки і в журналістки чернівецького видання «Молодий буковинець» Анни Семьонової, яка періодично готує матеріали із прифронтових територій.
«Протягом цих днів відпрацювали різні сценарії, зокрема, як діяти у разі аварії з потерпілими, як надати першу допомогу постраждалому в зоні проведення бойових дій. Це були якісні та плідні заняття. У період війни такі тренінги повинен пройти кожен. Це ж для власної безпеки», — такий відгук залишила вона на своїй сторінці у Фейсбук.
Звісно, якомога більше медійників повинні опанувати техніку надання і медичної, і психологічної допомоги. Тому Асоціація разом із партнерами планують наступні зустрічі. Безпековий тренінг відбудеться вже восени. Тож не пропустіть анонси на наших сторінках.
Тренінг, який організувала «Асоціація незалежні регіональні видавці України», відбувся за підтримки EU4IM і є складовою програми підтримки «Голоси України» (Voices of Ukraine), яку координує Європейський центр свободи преси та медіа (European Centre for Press and Media Freedom). «Голоси України» (Voices of Ukraine) реалізується у межах Ініціативи Ганни Арендт (Hannah-Arendt-Initiative) і фінансується Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини (German Federal Foreign Office).
***
Підписуйтесь, аби бути в курсі подій та можливостей: