Останні висловлювання президента США Дональда Трампа про Україну спричинили бурхливу реакцію в інформаційному просторі. Українці активно висловлюють свою позицію в соцмережах, а медіаспільнота та профільні медійні організації рішуче заявили про неприпустимість будь-яких переговорів щодо України без її участі.
Читайте також: Без справедливості не буде миру: АНРВУ підтримує заяву громадянського суспільства щодо переговорів США і РФ
На цьому тлі особливо актуальне нещодавно опубліковане інтерв’ю директорки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» (АНРВУ) Оксани Бровко для WAN-IFRA, у якому вона розповіла про наслідки замороження фінансування американських донорів для регіональних медіа. Це рішення може критично вплинути на незалежні редакції, які працюють в умовах війни та єдині доносять правдиву інформацію до своїх громад. Тож Асоціація разом із партнерами ініціювали «План Б» для екстреної допомоги редакціям в Україні.
Далі переклад тексту дослівно. Авторка: Lucinda Jordaan
«Заклики до мобілізації та співпраці на тлі заморожування фінансування США посилюються хаосом і тривожно переслідувальною риторикою уряду, який має намір зруйнувати екосистему розвитку медіа.
«Це визначальний момент. Якщо зникнуть регіональні ЗМІ, то зникнуть і незалежні голоси, які несуть правду громадам в екстремальних умовах. Ми повинні діяти зараз», — Oksana Brovko, директорка Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» (АНРВУ).
Два тижні тому державний секретар США Марко Рубіо видав меморандум, що реалізує указ президента Трампа про перегляд і перегрупування іноземної допомоги США, фактично призупинивши всі нові витрати на закордонну допомогу.
Ця масштабна директива, що включала наказ про припинення роботи за чинними грантами та контрактами, набрала чинності в понеділок, 27 січня, спричинивши хвилю суперечок, плутанини та хаосу як в адміністрації, так і у світі.
USAID, міжнародне агентство з розвитку, засноване Конгресом США у 1961 році через Закон про іноземну допомогу, є найбільшим у світі донором гуманітарної допомоги. За даними звіту USAID про свободу преси за 2024 рік, опублікованого на Medium, агентство є також «найбільшим публічним донором розвитку незалежних медіа у світі».
Офіційно замороження триває всього три місяці, але, судячи з коментарів та агресивної риторики у соцмережах, президент США, його адміністрація та так званий «Департамент урядової ефективності» (DOGE) активно проштовхують повний демонтаж цієї системи.
«Очевидно, що Дональд Трамп налаштований перетворити апарат американської іноземної допомоги відповідно до своєї програми «Америка понад усе», що спричиняє хаос у медіасфері понад 30 країн світу, включаючи багато європейських держав», – заявила президентка Європейської федерації журналістів (EFJ)Майя Север.
Вона закликала до координованої мобілізації, щоб захистити плюралізм медіа та підтримати незалежну журналістику як найкращий засіб боротьби з дезінформацією.
Глобальні наслідки
Через хаотичну та репресивну риторику адміністрації щодо замороження фінансування більшість організацій воліють залишатися анонімними, навіть коли звертаються за підтримкою.
На цей момент важко точно визначити, скільки журналістів і медіаорганізацій у світі постраждали від цієї політики, але очевидно, що під удар потрапили не лише малі незалежні видання.
За даними «Репортерів без кордонів» (RSF) – які також опублікували заяву із засудженням замороження та закликом до державної та приватної підтримки – Конгрес США виділив понад 268 мільйонів доларів на підтримку незалежних медіа та вільного поширення інформації.
Поки хаос триває, наслідки замороження фінансування вже відчутні – і вони надзвичайно серйозні у всьому світі.
Тривожні сигнали пролунали і в соціальних мережах. Марцін Гадзінський, програмний директор Європейського відділу Фонду інвестицій у розвиток медіа (MDIF), назвав ситуацію «Чорним понеділком» та повідомив про численні термінові звернення, які він уже отримав.
Криза для українських медіа на тлі війни
31 січня проєкт Media Viability Accelerator, фінансований USAID, опублікував онлайн-заяву, у якій повідомив, що «наразі не може проводити жодної діяльності» до подальшого повідомлення.
В Україні, яка вже стикається з невизначеністю щодо позиції Дональда Трампа у війні з Росією, загроза для регіональних медіа, а особливо розслідувальної журналістики, є екзистенційною, зазначає Оксана Бровко, директорка АНРВУ.
«Медіасектор не був основним отримувачем американських грантів, але підтримка, яку він отримував, була критично важливою», – пояснює вона.
За її словами, фінансування USAID розподілялося між трьома основними категоріями:
1️⃣ Медійні ГО
2️⃣ Національні медіа – переважно розслідувальні та аналітичні редакції
3️⃣ Регіональні медіа – фінансування друку газет і створення контенту
– Медійні ГО вже переживали фінансові труднощі й мають певну стійкість, але ситуація для розслідувальної журналістики та регіональних медіа є критичною.
Національні медіа мають сильніший бренд, що дає їм більше шансів залучити альтернативне фінансування, тоді як регіональні медіа перебувають під загрозою існування, – наголошує пані Бровко.
Регіональні медіа під загрозою закриття: що робити?
Поки сильніші медіаорганізації шукають нових донорів, багато малих локальних редакцій, які часто є єдиними незалежними голосами в окупованих чи прифронтових районах, опинилися на межі закриття.
За словами Оксани Бровко, регіональні видання у Запоріжжі, Херсоні, Харкові, Чернігові та Сумах значною мірою залежали від американської підтримки. Вона дозволяла їм працювати в екстремальних умовах, попри поганий доступ до інтернету та постійні обстріли.
«У Херсоні (70% території окуповано) та Запоріжжі (80% окуповано) друковані медіа безкоштовно розповсюджували газети, щоб мешканці отримували життєво важливу інформацію. Тепер, через заморожування фінансування, ці журналісти більше не можуть виконувати свою роботу. А без них місцеві громади втратять доступ до важливих новин».
План Б від АНРВУ
«Це критичний момент. Якщо зникнуть регіональні медіа, зникнуть і незалежні голоси, які доносять правду в найскладніших умовах. Ми повинні діяти зараз!» – закликає пані Бровко».
До речі, саме з метою підтримки медіа, які постраждали від заморожування фінансування від американських донорів, Асоціація впровадила «План Б» – надання екстреної допомоги медіа. І разом зі скандинавськими партнерами в першій хвилі вдасться підтримати вже 12 медіа на загальну суму 50 тисяч євро.
Читайте також: «План Б» від АНРВУ: 12 регіональних медіа отримають фінансування. Буде й друга хвиля
Наступна хвиля допомоги буде вже на початку березня. Орієнтовно ще 40 медіа зможуть отримати кошти, аби продовжити працювати в цих нелегких умовах.