19:04 Новини

Ні — клікбейту, так — унікальності. Як відоме швейцарське медіа 20 Minuten завойовує увагу аудиторії

Втома від новин, перенасичення інформацією. А чи думають читачі ваших сайтів про щось подібне? Насправді такі відчуття є не лише в українців, зморених війною, вони присутні й в аудиторії іноземних платформ. 

Так, під час візиту команди українських медіаменеджерок до Швейцарії, яку організувала команда АНРВУ, керівники відомого та популярного медіа 20 Minuten розповіли про свій досвід роботи для залучення аудиторії та створення нових форматів. Тож цікавими ідеями ділимось із вами. 

Інформація — з перших рук

Аби тримати довіру аудиторії, швейцарське медіа випрацювало для себе правило: постійно мати унікальні журналістські матеріали, які є важливим індикатором довіри. А якби орієнтувалися суто на продуктивності, цей зв’язок із читачами точно втратили б. 

Фейкові новини, дезінформація, втома від новин, перевантаження контентом та інформаційні бульбашки — це ті виклики, із якими зустрічаються не лише українські редакції, а й закордонні. 

Щоб протидіяти фейковим вкидам, у швейцарському медіа, приміром, створили відділ фактчекінгу. Він перевіряє всі матеріали. 

Натомість журналісти зосереджені на підготовці унікальних матеріалів. Люди дуже цінують, коли отримують інформацію з перших рук. Тому, як пояснюють у медіа, працівники виходять з офісу, вирушають на місця подій, а не просто копіюють та вставляють чужий контент у свої тексти.  

Як працюють у соціальних мережах

Перевірені новини публікують не лише на сайті, а у соціальних мережах. Наприклад, 20 Minuten має відеоформат під назвою «П’ять новин дня». Його публікують ввечері чи вдень. Це 50-секундне відео з найважливішими новинами дня. І це найуспішніший формат у соцмережах. 

«Особливо таке подобається молоді. Так, це можна критикувати, адже читач не отримує глибокої аналітики, але люди все ж таки отримують інформацію завдяки відео. Це важлива робота, яку ми робимо для аудиторії. Якщо їм цікаво, вони можуть знайти додаткову інформацію через Google або зайти на наш сайт. В іншому випадку вони не дізналися б про дуже важливі події», — наголошують у редакції.

У кінці кожного такого відео є заклик: «Завантажте додаток 20 Minuten». Це дає змогу повернути читачів на сайт.

 

Як вибирають новини для такого короткого ролика? Пояснюють: у редакції є «розподільчий стіл», який просто обирає ці п’ять новин. Цим займається одна людина. Це може займати одну годину роботи. Цей працівник бере контент із сайту, пише сценарій і потім створює відео, яке публікують.

«Найважливіше — не трафік, а те, що молода аудиторія розуміє, що існує бренд під назвою 20 Minuten, який створює перевірені новини, на відміну від усіх цих інфлюенсерів. От у правдивості їхньої інформації не можна бути впевненим».

Медіа має сторінки в Instagram і Facebook. Іноді тут публікують один і той самий контент, іноді він адаптований під конкретну платформу. В Instagram та Facebook додають  посилання. Відео розміщують також у Тік Ток та Youtube.

Швейцарці відзначають велику перевагу коротких відео, вони дуже «залітають» у соціальних мережах. Проте в них є і довгі репортажі. Медіа має команду, яка готує репортажі зі Швейцарії та інших країн, згодом працівники із команди SMM створюють фрагменти для соціальних мереж, щоб залучити користувачів на сайт.

Коротко та структуровано

А як розв’язують проблему із перевантаженням читачів контентом?  У медіа розуміють, що користувачі мають так багато інформації та дуже обмежений час, щоб споживати новини. Тому стає дедалі важливішим надавати інформацію коротко та структуровано.

«Найважливіше — щоб у користувача не було відчуття, що він втрачає час. Якщо він зайшов на сайт, ми відповідаємо на найважливіші питання, які можуть його зацікавити. Це дуже орієнтовано на користувача. Наприклад, є складна тема, але ми намагаємося зосередитися на ключових питаннях, які, на нашу думку, цікавлять користувача найбільше. Якимось актуальним проблемам, про які всі говорять. Ми також більше уваги приділяємо візуалізації, щоб подати складну інформацію у зрозумілій та стислій формі.

У нас є візуальний журналіст. Він працює як над серйозними темами, наприклад, як працює імміграція в Європі, так і над легшими, як-от зростання цін на пиво або скільки книг ви могли б прочитати, якби не користувалися соціальними мережами».

І тут важливо мати баланс між серйозним контентом і легшим, розважальним. Як в українських, так і у швейцарських є проблема, коли люди читають лише заголовки статей чи новин у стрічці, але не заглиблюються в зміст. 

«Згідно з аналізом скролінгу, люди читають заголовок, лід, потім прокручують сторінку і переходять до коментарів. Заголовок, лід і коментарі. Таким чином вони пропускають найважливішу частину. 

Щодо заголовків, у нас був період, коли ми писали надто багато заголовків у стилі «клікбейт». Водночас ми зрозуміли, що молодша аудиторія вже втомилася від таких заголовків. Це те саме, що вони отримують у соціальних мережах. Тому, як газета, ми вирішили стати серйознішими і яснішими, відмовившись від таких кліків», — кажуть колеги.

Є «Бог заголовків»

До речі, у 20 Minuten є один працівник, якого називають «Бог заголовків». Він займається редагуванням заголовків.  При цьому він не використовує штучний інтелект. Але інші працюють з ChatGPT, щоб отримати ідеї для заголовків. Однак останнє слово завжди за людьми — журналісти відповідають за остаточний варіант заголовка.

Як відзначають у редакції, дуже важливо — не починати писати клікбейт-заголовки, тому що врешті-решт це несолідно. Потреба у серйозному бренді зростає, тому що навколо багато галасу і клікбейту поза межами медійної сфери. І перевага медійників — саме в якості. 

Більше позитивних новин

Останнім часом у 20 Minuten зміцнили напрямок «легких і позитивних новин»: тут є розваги, натхнення, гарні моменти, приємні емоції для користувачів. Наприклад, досить успішна історія — про пляшку кетчупу та де краще її зберігати — у холодильнику чи поза ним. Це був випадковий метаріал на сайті, який дуже сподобався людям. Понад 200 000 осіб прочитали текст. А 50 000 людей взяли участь в опитуванні: «Де ви зберігаєте свій кетчуп?» Тож і такі матеріали теж важливі.

Або, наприклад, ще одна популярна стаття — про найкрасивіші пляжі світу. Журналісти вийшли на вулиці, аби поговорити про це з читачами. 

Це один зі способів повернення читачів на сайт. 

Коли вони щось позитивне, а потім важливе. Повертаючись на сайт — вони стикаються з новинами, і це важливо.

Ось ще одна історія. Влітку у Швейцарії було дуже багато дощів, і через це виникло чимало проблем: зсуви гір, підтоплення. Але одна журналістка побачила жінку, яка танцювала під дощем, перетворюючи негативну ситуацію на щось позитивне. Ця історія стала найпопулярнішою на сайті. Людям подобаються такі історії. Тому баланс потрібен у всьому, підсумовують колеги.

ДОВІДКА

Щоденна газета 20 Minuten — перша безкоштовна газета Швейцарії. Виходить з 1999 року. З 2005 року газету випускає медіагрупа Tamedia, а з 2006 року вона також видається французькою мовою під назвою 20 minutes. Видання має таблоїдний формат, подає інформацію у вигляді коротких повідомлень, які супроводжуються великою кількістю фотографій. У 2020 році концерн Tamedia, до активів якого входить газета, змінив назву на TX Group AG.

Visited 49 times, 1 visit(s) today

Close