5:43 pm Новини

Маленькі гравці здатні змінити велику історію або Чому регіональним медіа важливо розвивати якісну журналістику

Боротьба України сьогодні — це не лише про міць характеру на полі битви, це — про свободу та демократичні цінності. Медійники по всій країні продовжують працювати задля перемоги правди, справедливості та збереження цінності людського життя. У час війни, як ніколи раніше, відчутний дотик руки допомоги, підтримки та віри, якою діляться наші партнери. 

Від початку повномасштабного вторгнення міжнародні медійні організації, редакції та загалом медіаспільнота солідарна з українськими журналістами. 

Як прояв того, що європейські медіа та спільнота єдині з українськими медіа, відбувся візит давніх друзів та колег Асоціації «Незалежні регіональні видавці України». Вони першими ініціювали підтримку регіональним редакціям та невтомно продовжують допомагати і зараз. Серед них — президент Всесвітньої асоціації новинних медіа WAN-IFRA та найбільшої іспанської медіагрупи Henneo, Fernando de Yarza Lopez-Madrazo, керівник WAN-IFRA Vincent Peyregne та директор Agorà Bartosz Hojka, а також Miguel Angel Liso з Henneo. Вони зустрілися з 15 українськими регіональними видавцями та редакторами, щоб обговорити актуальні питання медіаринку, поділитися своїм досвідом та обговорити майбутні проєкти.

Час думати про стратегію

— Війна продовжується, і що буде в майбутньому — важко спрогнозувати. Але ми мусимо працювати, зміцнюючи незалежну журналістику. Ця зустріч — це звернення до кожного з нас: ми не самотні, просто продовжуйте виконувати свою журналістську роботу, не зупиняйтеся! — звернулася до видавців та редакторів директорка АНРВУ Оксана Бровко. — Наша Асоціація з першого дня повномасштабного вторгнення скеровує всі свої зусилля на допомогу регіональним медіа. Загалом ми підтримуємо майже 100 редакцій в різних куточках країни. Разом із партнерами забезпечуємо і технічну, і фінансову підтримку. Від допомоги релокувати медіабізнес в інші регіони після того, як російська армія знищила редакції, до підтримки на виготовлення контенту та паперу для газет. Бо без незалежної преси не буде вільної країни.

Оксана Бровко подякувала колегам з WAN-IFRA та Agorà за надійне плече в час, коли воно найбільш потрібне. І добре, що регіональні медійники об’єднані в професійні мережі, бо це дає можливість разом розробляти стратегією своїх подальших дій, як вижити в довгостроковій перспективі. Адже ситуація не є простою і точно не завершиться найближчим часом. 

Україні, як і всьому світові, потрібна перевірена інформація та якісний контент, а не анонімні новини. 

— Перевірка фактів, спростування фейків, відповідальна журналістика, розслідування в регіонах — основні напрямки, на яких має зосереджуватися місцева преса. Чим більше буде відкритих обговорень на місцях, чим прозоріші будуть місцеві бюджети та влада, тим простіше буде боротися з російською пропагандою. Саме на це направлені наші програми підтримки медіа. В єдності та партнерстві — і є наша сила та надія на збереження демократичних цінностей не лише в Україні, а у всьому світі, — каже Оксана Бровко.

У чому сила регіональних медіа

У великій битві важливу роль грають і невеликі гравці. Часом їх дія може спрацювати з більшою інерцією, ніж здавалося б. Медіа завжди повинні йти вперед, залишатися в минулому — означає зазнати невдачі. Президент Всесвітньої асоціації новинних медіа WAN-IFRA Fernando de Yarza Lopez-Madrazo закликав робити крок за кроком для досягнення своїх цілей, щоб побудувати щось справді велике. 

Великі національні медіа мають свою нішу, натомість регіональні редакції можуть заповнити ті, у яких вони є унікальними. 

— Наприклад, 95% ринку іспанських національних газет зосереджені на Мадриді, натомість ми — єдині, хто може дати альтернативу, забезпечивши контент із регіонів. Найпростіший приклад  — більшість ДТП трапляються саме на невеликих дорогах, а не автомагістралях. Тож регіональні видання мають перевагу в тому, що вони є найбільш експертними та ефективними у висвітленні саме локальних питань, — каже  Fernando de Yarza Lopez-Madrazo.

Практикуватися бути практичними, думати про потреби своїх користувачів і будувати послуги відповідно до потреб своїх користувачів. Саме так можна зберегти репутацію та бути незалежними, вважають європейські колеги. 

Розслідування та якісна журналістика

А розслідування та якісна журналістика — ті щаблі, на яких варто триматися редакціям. 

— Роль якісної журналістики у часи дезінформації дуже важлива. Але іноді нам важко сказати, що ми важливі, тому що люди можуть сказати, що ми робимо маркетинг для себе. Я думаю, що дуже важливо залучати людей, які мають значення з інших сфер, таких як культура, спорт, соціальне суспільство, щоб передати послання про важливість якісної журналістики. Тож не будьмо егоцентричними, відкриваймося, намагаймося знайти способи передати це послання, і це те, що ми намагаємося зробити в Іспанії. Ми залучаємо менеджерів спорту, таких як Надаль, тенісист або кінорежисерів, щоб сказати: «Якісна журналістика — це круто!». І нам потрібні якісні медіа, представлені значущими людьми, — наголошує Fernando.

Журналістика нині переживає великі трансформації. Соцмережі вийшли на перший план за переглядом новин, штучний інтелект прориває позиції та дещо витісняє журналістів із ринку. Однак у традиційних медіа є дещо інша, важливіша місія, — бути не просто інформаторами, а рушіями змін. 

— Нам потрібно залучати і громадянське суспільство, переосмислювати наші альянси. На додаток до виробництва найкращого контенту і пошуку найкращих моделей та інструментів, потрібно також працювати над соціальним впливом, кампаніями за розвиток журналістики, і нам потрібні союзники,— акцентував Vincent Peyregne.

Підтримка правди та справедливості

Вільні та незалежні медіа дозволяють громадянам бути інформованими, висловлювати свої думки, додав під час zoom-зустрічі голова Комітету зі свободи слова Ярослав Юрчишин. Демократія не може існувати без вільного обміну інформацією та ідеями, а незалежні журналісти відіграють ключову роль у захисті прав людини і сприянні прозорості та підзвітності урядів. У часи кризи та викликів, таких як війна, роль преси стає ще більш важливою для підтримки правди та справедливості.

(Visited 114 times, 1 visits today)

Close