Не лише фізична, а й психологічна безпека є важливими для українських медійників, які продовжують працювати в складних умовах війни. Як карбується внутрішня стійкість, де шукати опори, коли життя часто підкидає випробування, коли доводиться пропускати через себе людські біди та страждання? Щоб знайти відповіді на ці запитання та пропрацювати помічні техніки, Асоціація «Незалежні регіональні видавці України» спільно із партнерами провели безпековий психологічний тренінг для медійників.
Ми вже багато розповідали про те, як усе відбувалося, як 40 учасників та учасниць із різних куточків країни мали можливість поділитися досвідом, отримати практичні рекомендації від запрошених психологів-спікерів та вже почати змінювати щось у своєму житті.
У цьому матеріалі ми вирішили поділитися із вами основними тезами із презентацій психологині-практика, тренерки, кандидатки психологічних наук, викладачки університету Марини Діденко. Вона має 15-річний досвід практичної роботи.

— Вигорання — це синдром, що виникає внаслідок хронічного стресу на робочому місці. Якщо ви відчуваєте постійне виснаження і втрату енергії, підвищення дистанціювання від роботи і колег, зниження мотивації й відчуття негативізму чи цинізму щодо роботи. Якщо знецінюєте свої досягнення, відчуваєте зниження професійної ефективності, відчуття некомпетентності, неуспішності, це може свідчити про вигорання, — пояснює Марина Діденко.
Причини такого стану:
— тривале емоційне виснаження та вичерпування ресурсів під впливом тривалого стресу без можливості відновлення вичерпних ресурсів;
— внутрішнє накопичення негативних емоцій без відповідної розрядки або звільнення від них;
Чому одні люди вигорають, а інші ні? Як пояснює психологиня, це пов’язано саме з рисами конкретної особистості.

— Відсутність меж між роботою та іншими сферами життя, не вміння казати «ні» чи делегувати роботу; перфекціонізм; самопожертва та бажання всім догодити; самокритика і низька самооцінка, фокусування на тому, що «не так, як би мало бути»; гіпервідповідальність; бажання все контролювати, невміння слухати себе і свої емоції — основні риси людей, які більш схильні до вигорання, — перераховує фахівчиня.
До речі, піл час психологічного тренінгу учасники мали можливість відшукати свої «симптоми». Вони збирали ознаки, які, на їх думку, передають внутрішній психологічний стан. На основі зібраних даних психологиня могла проаналізувати, хто справді на порозі вигорання, а хто думає, що вигорів, та все не так погано, як здається.

Вигоріти можна в будь-якій сфері, але журналісти перебувають у групі ризику.
Чому так? Основі причини:
— перфекціонізм і романтизація професії;
— інформаційна перевтома;
— емоційна взаємодія з «історіями» та колегами;
— неконтрольованість інфоприводів;
— складність у розподілі особистих та професійних кордонів;
— відсутність балансу – ви віддаєте більше, ніж отримуєте;
— постійне споживання інформації без фільтрування;
— неможливість втрутитись у процес, ти просто передаєш інформацію.

Ще раз про головне: якщо у вас є відчуття хронічної втоми, якщо ви перестали турбуватися про себе, якщо відчуваєте погіршення здоров’я (часті головні болі, застуди, розлади шлунково-кишкового тракту), якщо погіршилася пам’ять та увага, є відчуття «загнаності в кут» — це фізичні прояви, які вказують на те, що час не просто перевести подих, а й звернутися за порадою до спеціалістів.
Практичний спосіб, який радить застосовувати Марина Діденко, — це жити за моделлю Позешкіана. Що це значить? Деталі перегляньте на фото. Але простіше кажучи, ви маєте виділити по 25% свого часу та ресурсу на різні потреби — догляд за тілом, фантазій про майбутнє, діяльність і досягнення та контакти з близькими. На думку психологині, якщо записувати у блокнот, скільки часу ви приділяєте цим потребам протягом дня, а потім проаналізувати дані за день, два чи тиждень, ви побачите, у яку сторону у вас серйозне зміщення. Потім ви маєте забрати % з того напряму, куди у вас іде найбільше зусиль і приділити свій час для іншого. Запишіть свої реальні кроки, які допоможуть знайти цей баланс. І саме тоді ви відчуєте задоволення та відчуття наповненості.
Звісно, ви можете спробувати, а потім поділитися із нами своїм результатом у коментарях на сторінках Асоціації «Незалежні видавці України». Підписуйтесь, аби завжди бути в курсі топових можливостей та корисностей. Посилання наприкінці матеріалу.


Щоб відновити свій рівень енергії:
— складіть список занять зі знаком + і -, виконуйте щодня 2-3 пункти, що вас наповнюють;
— плануйте не лише роботу, а й відпочинок на день;
— використовуйте відпустку та вихідні для себе;
— знаходьте час для лінощів;
— вносьте активності, що наповнюють, у календар.
— Відпочинок — це базова потреба, і якщо ми не даємо собі відпочивати, то займаємось саморуйнуванням, — наголошує Марина Діденко. — До речі, 42% дня — це необхідна частина часу для, яка нам потрібна для відпочинку, щоб функціонувати оптимально. На практиці, це 10 годин для відпочинку у різних його проявах. Важливий сон — 7-9 годин; фізична активність — швидка ходьба чи кросфіт — 30 хвилин; зустрічі із друзями, близькими; активне дозвілля та хобі.

І наостанок секрет відпочинку, аби він точно мав результат;
— плануйте час на відпочинок;
— експериментуйте (з активностями та місцем);
— дозвольте собі нічого не робити.
Останній пункт сприйняти непросто, бо всі ми, медійники, переважно багато працюємо. Але мусимо бути в ресурсі, аби змінювати світ на краще та мати сили рухатися далі.
Обов’язково поділіться цим матеріалом із колегами.
Підписуйтесь, аби бути в курсі подій та можливостей:
Фейсбук
Тренінг організувала «Асоціація незалежні регіональні видавці України» за підтримки EU4IM, він був частиною програми підтримки «Голоси України» (Voices of Ukraine), яку координує Європейський центр свободи преси та медіа (European Centre for Press and Media Freedom). «Голоси України» (Voices of Ukraine) реалізується у межах Ініціативи Ганни Арендт (Hannah-Arendt-Initiative) і фінансується Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини (German Federal Foreign Office).
