Після дворічної перерви Медійний Конгрес повернувся, об’єднавши представників незалежних регіональних медіа для обміну досвідом, ідеями та практичними кейсами. У цей непростий час, коли безпека залишається пріоритетом, запит на такі зустрічі надзвичайно високий.
Конгрес став не тільки платформою для обговорення актуальних медійних викликів, але й можливістю для учасників отримати підтримку від колег та міжнародних експертів. Якими були основні акценти програми, який результат і що далі – в інтерв’ю розповідає директорка Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» Оксана Бровко.
— Яка була мета Медійного Конгресу? Чому вирішили провести саме зараз, після дворічної перерви?
— Протягом двох років повномасштабної війни безпека була понад усе, та й зараз — вона є пріоритетною. Однак, спілкуючись із колегами з різних регіональних медіа, ми чуємо запит на те, що вони хочуть зустрічатися, обмінюватися ідеями, напрацюваннями. Запит на таку зустріч був настільки високим, що ми вирішили, дотримуючись усіх безпекових моментів, зібрати представників незалежних регіональних медіа та провести XIII Медійний Конгрес.
— На що саме орієнтувалися при складанні програми?
— Як і раніше, наша головна відмінність від інших медійних подій — практичні розмови, практичні кейси, обмін вдалим і не зовсім вдалим досвідом. Головне завдання — надихнути, дати реальні інструменти, які допоможуть медіа розвиватися, які можна застосовувати уже після повернення у свої редакції. Також під час повномасштабної війни важливо було зустрітися, об’єднатися, показати, що ми всі тримаємося, продовжуємо працювати.
— Скільки загалом було учасників?
— Понад 120, 30 із них — це спікери-практики та панелісти. Загалом було чотири тематичні потоки — Тренди, Контент та маркетинг, Соціальні мережі, Монетизація. Понад 13 годин «живого» та дієвого спілкування.
— Як обирали спікерів, на що зважали?
— Оскільки виклики зараз у всіх медіа, не лише українських, подібні (звісно, ми не говоримо про війну), то і спікери та програма були адаптовані під ці запити. Ми співпрацюємо з європейськими колегами, тому змогли привести і продемонструвати на Медійному Конгресі найкращий європейський досвід. Приміром, про тренди розповідала президентка Всесвітньої асоціації видавців новин Ladina Heimgartner. Вона детально описала світові цінності й тенденції, за якими ідуть медіа, про впровадження ШІ та виклики з ним пов’язані. Andre Støylen, CEO, із Amedia Foundation з Норвегії поділився успішними кейсами для монетизації контенту. Jon Hammerfield, засновник Labrador CMS, Норвегія — продемонстрував інноваційну програму, яка дозволяє зробити сайти технічно привабливими. Також дуже вдячні Randi Sireen Øgrey, директорці Норвезької асоціації медіабізнесу, яка приїхала до нас, аби підтримати та надихнути. І — Helene Sand Andresen, Надзвичайному і Повноважному Послу Норвегії в Україні — за ії слова. Дуже чітка та щира підтримка боротися до тих пір, доки не буде деокупований кожен клаптик української землі – таким був сильний меседж, що відгукнувся в серці кожного з присутніх. Також завдячуємо нашим українським спікерам та спікеркам, які поділилися досвідом, знаннями та надихнули інших бути сильними та рухатися вперед. Українська правда, Liga.net, Суспільне, Texty.org.ua, Bihus.info, РІА Медіа, DOU, Кордон Медіа, Кременчуцький Телеграф, Агенція медійного росту «Або», Має сенс, Свідомі, Суспільне Чернігів, KOLO News, Publicis Groupe Ukraine, Район.in.ua та інші — щиро вдячні колегам.
— Чи складно було знайти партнерську підтримку для проведення заходу, адже участь для всіх була безоплатною?
— XIII Медійний Конгрес відбувся за підтримки партнерів, за що ми їм дуже вдячні. Дякуємо «Голоси України» Voices of Ukraine, яку координує Європейський центр свободи преси та медіа European Centre for Press and Media Freedom ECPMF, Ukrainian Media Fund, Всесвітній Асоціації видавців новин WAN-IFRA, норвезькій компанії Labrador CMS, шведській медіа компанії NWT Media, проєкту «Міжнародний фонд страхування журналістів» за підтримку незалежних регіональних медіа!
— Чи не було труднощів із запрошенням іноземних спікерів через безпекові ризики?
— Усі наші спікери оперативно відреагували на запрошення. Напевно, кожен із них зважав на те, що в країні війна. Я, як організаторка, теж хвилювалися, як усе буде. Але бажання в іноземних колег підтримати українські медіа, продемонструвати це — виявилося набагато сильнішим. Нашим колегам довелося пройти і через складну логістику, до якої ми, українці, уже звичні. Вони поєднували переліт плюс добирання до Львова автобусом чи машиною, дехто мусив виїжджати о 3 годині ночі, аби встигнути. Але вони приїхали, були з нами, демонструючи єдність та стійкість, за що ми безмежно вдячні.
— Напередодні основних тематичних потоків ви організували ще й безпековий психологічний тренінг — уперше в такому форматі — він-на-віч із психологами. Чому вирішили комбінувати?
— Ми всі розуміємо, що безпека, не лише фізична, а й психологічна — у пріоритеті, тому вирішили організувати такий захід у переддень Медійного Конгресу. Цілий день дві групи медійників, а це 40 осіб, отримали практичні рекомендації щодо збереження та покращення свого ментального здоров’я. Модераторами та спікерами були успішні та практикуючі психологи — Павло Горбенко та Марина Діденко. Учасники працювали не лише в групах, дехто мав нагоду отримати психологічну індивідуальну консультацію. Сподіваюся, поради спеціалістів й техніки, які відпрацьовували, допоможуть оцінити свій стан, відчути землю під ногами, почати шукати відповіді на питання для самих себе. Зважаючи на позитивний фідбек, який отримали від учасників про подію, ми вже думаємо про те, щоб планувати такі заходи надалі. Зараз працюємо над реабілітаційною програмою для наших медійників, які цього потребують.
— Якщо повернутися до програми Конгресу, то головний меседж — це розвиток, рух уперед. Чи можете сказати про те, що регіональні медійники вже не так сильно розраховують на донорську підтримку?
— Так, це, мабуть додатковий ефект після нашого заходу. Ми весь час закликали думати про власний рух уперед, про успішну стратегію та монетизацію, не покладаючись лише на донорську підтримку. Партнерське плече — добре, але редакціям потрібно думати про те, як розвиватися. Дуже тішить, що запит видавців та редакторів на бізнес-процеси та навчальні програми все більше зростає.
— Цінною родзинкою заходу було нагородження окремих редакції за професійну стійкість та «Світло в темряві». Як обирали медіа?
— Насправді кожна та кожен із присутніх заслуговував на особливу відзнаку своєї роботи та внеску в Перемогу. Нашою командою ми вирішили відзначити ті медіа, хто в часи найглибшої темряви став для своїх громад та світу світлом. Хто впав, але відновився. Нагороди отримали сім редакцій із прифронтових міст: Гривна, Ворскла, Кордон.Медіа, Чернігівська Медіа Група, МІГ, Frontliner.
— Чи виправдалися сподівання? Чи задоволені результатом, що далі?
— Ми з командою дуже задоволені тим, як усе відбулося. Було приємно бачити жагу до знань, активність аудиторії. Практично кожен виступ, кожна панель та презентації супроводжувалися діалогами, численними запитаннями між учасниками. Це ще раз підтверджувало наше бачення ситуації — наскільки важливо мати такі зустрічі, де можна відверто та щиро обговорювати з колегами ринкові проблеми та виклики, а також разом шукати нові ідеї.
Нам шкода, що не вдалося запросити усіх охочих. Бо заявок на Конгрес так само, як і на психологічний тренінг, було в рази більше, ніж можливість прийняти. Сподіваємось, що наступного разу, під час інших заходів охочі зможуть до нас долучитися.
Дякуємо усім учасникам за активність. Обов’язково зустрінемось. Підписуйтесь на наші сторінки в соцмережах, щоб не пропустити важливого.