3:17 pm Новини

Свобода преси та робота незалежних медіа — понад усе. АНРВУ та WAN-IFRA засудили спроби тиску на українських журналістів

Асоціація «Незалежні реагіональні видавці України» (AНРВУ) та Всесвітня асоціація видавців новин (WAN-IFRA) засудили спроби тиску на журналістів Texty.org.ua та підрив їхньої роботи через опублікований редакцією звіт, що досліджує опозицію до продовження допомоги США для країни.

13 червня Асоціація «Незалежні реагіональні видавці України» публічно висловила свою позицію щодо інциденту. 14 червня на сайті Всесвітньої асоціації видавців новин, яка об’єднує медіа з понад 120 країн, також з’явилася офіційна позиція з цього приводу. Далі цитуємо текст. 

«Звіт під назвою «Американські гірки – від трампістів до комуністів. Сили у США, що заважають допомозі Україні та як вони це роблять», опублікований 6 червня, представив аналіз політичного, медійного та експертного середовища у Сполучених Штатах, що впливає на прийняття рішень щодо підтримки України у триваючій війні з Росією.

Дослідження аналізувало «кілька тисяч матеріалів, що згадують війну в Україні» у період із листопада 2023 року по квітень 2024 року, включаючи статті, пости в соціальних мережах, відео та подкасти, де згадується Україна. Воно визначає широкий спектр груп, що виступають проти підтримки України, «від прихильників колишнього президента Дональда Трампа до комуністів, та досліджує екосистему взаємопідтримки серед тих, хто займає таку позицію».

Автори звіту перерахували 388 осіб та 76 організацій, починаючи від політиків до політичних рухів і груп, медіа та журналістів, експертів і аналітичних центрів, які мають потенціал впливати на політику США щодо України.

Деякі з тих, кого згадали, відреагували з обуренням, помилково стверджуючи, що дані представляють «список ворогів» України – звинувачення, які представник українського уряду був змушений категорично спростувати. Інші фігури з республіканців США, згадані в дослідженні, назвали звіт «наклепом» і написали державному секретарю Ентоні Блінкену, щоб отримати відповіді щодо будь-яких зв’язків Держдепартаменту з Texty.org.ua та фінансуванням цієї організації.

Після публікації журналісти Texty.org.ua, за повідомленнями, зіткнулися з «тиском, маніпуляціями, наклепом, вимогами позбавити нас донорського фінансування та погрозами фізичного насильства». У заяві від 13 червня, що деталізує напади на організацію, також підтвердили методи збору даних та дослідницьку методологію: «Як частина доказової бази, дослідження включає таблицю з переліком організацій та осіб у США, які виступають проти підтримки України», зазначено у публікації.

«Ми проаналізували їхні аргументи, порівняли їх із загальними російськими дезінформаційними наративами та спростували ці наративи доказами та джерелами. Ми також дослідили, як особи та організації, згадані в нашому дослідженні, взаємодіють у публічній сфері та як деякі взаємодіють із російськими медіа та державними установами. Всі опубліковані дані щодо осіб та організацій взяті з відкритих, зокрема офіційних, джерел», вказують українські журналісти.

Заснована у 2010 році Анатолієм Бондаренком та Романом Кульчинським, Texty.org.ua є незалежною агенцією даних та журналістики, що створює проєкти з даних та працює «у традиційних журналістських жанрах від довгих репортажів до коротких повідомлень», все це «з українським поглядом на світ».

За словами Texty.org.ua, звіт «Американські гірки» був проведений незалежно за підтримки читачів.

WAN-IFRA та AНРВУ засуджують спроби дискредитувати законні розслідувальні репортажі та у своїй заяві закликали «припинити всі погрози насильством проти журналістів texty.org.ua.

«Наші дві організації нагадують критикам Texty.org.ua, що свобода преси та робота незалежних медіа є ознакою сильної демократичної держави. Спроби делегітимізувати журналістський контент та навмисно перекручувати публічно доступні дані – це не що інше, як спроба приховати об’єктивну інформацію від суспільної уваги. Крім того, загрози послабити фінансову життєздатність важливого новинного джерела та маніпулювати його дослідженням у політичних цілях є надзвичайно небезпечними у час, коли нам потрібна більша незалежна журналістика та більша відповідальність від обраних посадових осіб».

(Visited 12 times, 1 visits today)

Close