7:36 am Новини

Постійно під прицілом: як журналістам Сумщини доводиться зараз працювати на прикордонні (ФОТО)

Чи не всі ми активно спостерігаємо за подіями, які зараз розвиваються в Курській області. Вболіваємо за наших військових та із нетерпінням чекаємо свіжих (позитивних для нас) новин. Водночас разом із проведенням цієї військової операції збільшилася інтенсивність обстрілів Сумщини, адже це — прикордонний регіон. 

У яких умовах доводиться працювати там медійникам та які найбільші проблеми зараз, спеціально для Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» розповіли головні редакторки «Суспільне Суми» та «Кордон.Медіа», які забезпечують інформування про ситуацію. 

— У зв’язку з наступом на Курщину сил оборони України інтенсивність обстрілів в області справді зросла в рази, особливо авіацією. Зараз на Сумщині фактично весь останній тиждень повсякчас повітряна тривога, загроза обстрілу зберігається постійно, — говорить головна редакторка «Суспільне Суми» Катерина Гладенко. 

Доступу до громад немає

На жаль, офіційного допуску журналістів від ОК «Північ» до прикордонних громад, із яких відбувся захід ЗСУ, поки немає, але медіа на нього очікує, додає співрозмовниця. Тим часом роботи додалося: «Суспільне Суми» висвітлюють евакуацію, мешканців прикордоння привозять до обласного центру. За інформацією Нацполіції Сумщини, в області мають евакуювати орієнтовно 20 тисяч людей. Окрім того, медійники намагаються працювати із головами громад, звідки оголошена евакуація. Наразі ще є доступ до Білопільської та Ворожбянської громад, тож журналісти висвітлюють наслідки обстрілів тут. 

— 13 серпня Генштаб ще ввів додаткові обмеження пересування людей у двадцятикілометровій прикордонній зоні, відповідно тепер матимемо більше обмежень в роботі, — продовжує Катерина Гладенко. — Усі наші знімальні групи застраховані, НСТУ має постійний договір зі страховою компанією. Також намагаємось оформлювати для знімальних груп страхування від «Міжнародного фонду страхування журналістів» (МФСЖ). Умови роботи зараз такі, що кореспонденти повинні працювати вже і тут. Тому раджу всім дбати про страхування завчасно. Адже воно і справді допомагає почуватися більш захищеним.

Про збільшення інтенсивності обстрілів та загрози професійній діяльності журналістів говорить і головна редакторка «Кордон. Медіа» Олеся Боровик.

— Якщо раніше потерпали більше від артилерійських обстрілів, то зараз дуже часто маємо ракетні удари, удари керованими авіаційними бомбами. Наше медіа фокусує увагу на жителях прикордоння та фільмуванні наслідків військової агресії. Ми щодня їдемо в прикордонні громади до людей. Теми, які підіймаємо, — евакуація, життя під обстрілами, незламність українців та фільмування воєнних злочинів росії, — пояснює Олеся. — Інтенсивність завдань також збільшилася в рази через те, що багато центральних каналів, які не мають власних груп кореспондентів для таких відряджень, просять відзняти матеріал. Тому ми включаємось у Телемарафон, в ефіри «Еспресо.TV», «Громадського радіо», «Радіо NV». Відверто розповідаємо про те, що переживають щодня цивільні та й самі журналісти. 

Деякі шляхи взагалі закриті

Якщо на початку війни, після деокупації Сумщини, журналісти «Кордон. Медіа» могли доїхати до позначки «Кордон», то зараз це фактично неможливо. 

— Деякі шляхи між прикордонними селами взагалі закриті, бо збільшилася кількість ДРГ, були випадки, що цивільних розстрілювали в автівках, мінували машини. П’ятикілометрова зона до кордону є сірою, там немає ні мешканців, ні українських, ні, думаю, російських військових. Небезпека є надзвичайно високою. Рух на цій території росіяни розцінюють як захід ДРГ на свій бік, тому можуть бути обстріли. І таких сіл у «зоні відчуження» понад 24. Плюс постійні обстріли КАБАМи. Юнаківська громада, приміром. За добу тут росіяни можуть скидати до 50 КАБів, тому військові не дозволяють їхати сюди через погіршення безпекової ситуації. Це створює багато проблем для проведення зйомок та їх організації, посилати туди знімальну групу чи їхати самій вкрай небезпечно, — каже Олеся Боровик.

«Робочих рук» у медіа вистачає, наголошує головна редакторка. Мають трьох воєнних кореспондентів та оператора. Дуже допомагає страхування від «Міжнародного фонду  страхування журналістів», який працює завдяки зусиллям АНРВУ та партнерів. 

— Велика складність для нас зараз, що ми не можемо запланувати наперед — зможемо поїхати на зйомку чи ні через негативну безпекову ситуацію. Коли ж їдемо у відрядження на кілька днів з ночівлею, то страхування нас дуже виручає, — говорить Олеся Боровик.

Усі працівники медіа, які працюють «у полі», мають каски, бронежилети та інше необхідне спорядження. 

Нагадаємо, що «Міжнародний фонд страхування журналістів» з 2022-го року є чудовою можливістю для українських медійників, фіксерів, фотографів та відеооператорів застрахувати своє здоров’я та життя під час відряджень на небезпечні території. Програма покриває страхування на суму до 100 тисяч доларів США, однак лише на території України.

Ви можете оформити страхування у наступні області:

Херсонська

Запорізька

Миколаївська

Сумська

Донецька

Луганська

Одеська

Харківська

Дніпропетровська

Прикордоння Київської та Чернігівської 

Заповнюйте заявку на сайті проєкту та працюйте із відчуттям захисту в кишені — war-correspondent.info

Проєкт страхування реалізує Асоціація «Незалежні регіональні видавці України» разом із партнерами. Ініціатива є частиною програми «Голоси України» Voices of Ukraine, яку координує Європейський центр свободи преси та медіа European Centre for Press and Media Freedom ECPMF. «Голоси України» (Voices of Ukraine) реалізується у межах Ініціативи Ганни Арендт (Hannah-Arendt-Initiative) і фінансується Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини (German Federal Foreign Office).

(Visited 37 times, 1 visits today)

Close