4:50 am Новини

Керівник Agora Bartosz Hojka: «Польські та українські ЗМІ мають бути партнерами, бо це наша і ваша свобода!»

Сміливі світові медійники, керівники потужних медійних холдингів не бояться приїхати до України навіть в період війни. Їх не лякають тривоги та вибухи, адже вони розуміють важливість медійної підтримки нашої країни в країнах Європи. Вони прагнуть докласти своїх зусиль, для того, щоб світ не забував про війну в Україні.

Під час Медіаклубу для видавців та редакторів регіональних медіа, що організувала Асоціація «Незалежних регіональних видавців України» у Львові, нам вдалося поспілкуватися з керівником Agora Bartosz Hojka. В інтерв’ю він розповів про зміни в світі медіа, нові тенденції, які допоможуть вижити локальним ЗМІ, допомогу Польщі медіа України та про те, чому Польща, як ніхто має підтримати Україну.

— Пане Бартош, насамперед поділіться своїми враженнями від Львова та враженнями від спілкування з українськими медійниками?

— Насамперед, хочу сказати, що приїхавши до Львова і побачивши ваших незламних людей, я вже можу сказати, що путін програв. У моральному плані так точно. Адже люди, попри війну, працюють, розвиваються, посміхаються і вірять у перемогу. А ваші редактори з різних куточків України мені показали, що вони теж не збираються зупинятися на досягнутому і готові працювати далі навіть в нових реаліях.

— А що вас ще вразило чи здивувало в процесі діалогу з українськими редакторами?

— Вражає те, наскільки кожен з них пишається тим, що він чи вона робить. Адже в Україні в період війни ЗМІ стали особливою допомогою для населення. Донесення важливої та вчасної інформації не менш потрібне, як прихисток чи інші речі, адже здатне рятувати життя. Я бачу, що за словами самих редакторів, нові реалії їх змінили, і вони почуваються сильнішими. Адже є частиною спільноти, яка допомагає закривати збори, інформувати мирне населення, доносити правду навіть в час окупації… Вражений системою ЗМІ вашої країни, адже вони готові навіть у війну доносити об’єктивну, незалежну інформацію без підтримки влади. А також найголовніше, що локальні ЗМІ не втратили віру, а наповнені позитивною енергією.

— Зараз локальні ЗМІ України мають чимало викликів. Вагомий внесок у таку нестабільну ситуацію додає війна. А як виживають зараз локальні ЗМІ Польщі?

— Знаєте, ми дуже добре розуміємо, що зараз світ змінюється, медійний у тому числі. Коли раніше локальні медіа були потужними гравцями на ринку, то зараз їм важко конкурувати з великими компаніями Google, Мета та інші. Це кардинально змінило правила гри на ринку. Адже великі рекламні бюджети почали виходити з локальних ЗМІ. Тим самим локальні медіа стають слабшими. Водночас локальні ЗМІ зараз зможуть вижити коштом якісного контенту, за який будуть готові платити люди. Мова йде про підписку на сайти, коли люди платять за те, щоб отримати якісну, незалежну та унікальну інформацію. Треба дуже чітко розуміти інтереси аудиторії, а також враховувати місцевий контекст. З іншого боку, шлях, щоб вистояти локальним медіа я бачу ще і в тому, щоб об’єднуватися в Асоціації. Адже саме так можна рухатися далі і розвиватися. Я побачив, що в Україні локальні медіа теж об’єднуються в Асоціацію і тим самим це теж вагома підтримка локальних ЗМІ. У Польщі ми створили Асоціацію роботодавців електронних ЗМІ Польщі. Вона об’єднала президентів польських медіахолдингів задля спільної праці над розвитком онлайн-медіа в Польщі та представництвом інтересів видавців учасників ринку у процесі створення правових норм.

— А якою є тенденція щодо зміни в сегментах вашої компанії. У що більше інвестуєте, а від чого відмовляєтеся чи де робите менші капіталовкладення?

— Ми бачимо те, що сегмент друкованої продукції зменшується. Тим самим ми обмежили інвестиції в пресу, надходження з якої впали. Натомість більше грошей вкладаємо в кіно і на outdoor рекламу. Ми бачимо, що в Польщі меншим стає запит на вільну та незалежну журналістику, проте ми намагаємося і далі створювати якісний контент, на який завжди є запит у читача-глядача.

— Як змінилася діяльність вашої компанії в результаті повномасштабного вторгнення в Україну, у вас працюють українці?

— Безумовно працюють. І взагалі те, що чимало вимушених переселенців приїхало до Польщі з України, відкрило нам нові можливості. Ми відкрили у нашій компанії спеціальний портал для українців. З одного боку, спочатку це була вагома інформаційна допомога для українців, там ми публікували масу корисної інформації. А зараз це переросло ще і у хороший бізнес. Адже ми розміщуємо рекламу, і для нас це стало ще одним потужним інформаційним майданчиком. 

— Тим самим нові виклики в Україні стали для вас потенціалом для розвитку?

— Так, адже зрозуміло, що розвивається тільки той, хто вчасно реагує на нові виклики і готовий на них оперативно реагувати. Так сталося і в нашій компанії. Тепер в мережі наших кінотеатрів є українські субтитри. Є попит — створюємо пропозицію і навпаки. 

— Що треба робити українським журналістам, щоб світ пам’ятав, що війна в Україні триває?

— Насправді ваші журналісти роблять і так багато. Це і репортажі з передової, це і матеріали про окупацію, це історії військових та волонтерів, переселенців та медиків. В мене швидше питання до іноземних ЗМІ. Адже вони мають розуміти важливість донесення цієї інформації для світу. Адже це війна не тільки України. А для Польщі це особливо важливо, адже якщо не встоїте ви, то наступні – ми. То ж польським медіа треба прокинутися і прийняти, що це наша спільна війна і наша спільна свобода.

— Зараз чимало стереотипів про те, що ставлення поляків до українців змінилося. Це правда?

— Я одразу розумів, що війна не завершиться в один день. Це може затягнутися на роки, зараз ми бачимо, що це дійсно так. Від початку повномасштабного вторгнення Польща стала другою домівкою для багатьох українців. Дехто тимчасово перебував у Польщі, а далі поїхав в інші країни Європи. Люди без вагань давали прихисток, а далі надавали, як матеріальну, так і моральну підтримку. Далі в людей вже змінюється мислення. Вони кажуть, що українці забирають нашу роботу, їм платять соціальні виплати, але водночас українці роблять вагомий внесок у розвиток Польщі. Тому говорити про яку неприязнь не варто. Українці роблять Польщу мультикультурною країною, і ці зміни нам точно на користь. І попереду в нас точно дружні та міцні стосунки. 

Два роки тому ніхто не вірив, що Україна встоїть понад два дні чи два тижні, але ви показали всьому світу свою міць та силу.

ДОВІДКА

Agora – одна з найбільших медіакомпаній у Польщі, яка працює на ринку понад 30 років. Представлена у сферах: традиційна та цифрова преса, портали та інтернет-проєкти, радіо, кіно, outdoor, книговидання, виробництво та дистрибуція фільмів, гастрономія.

Матеріал спеціально для АНРВУ підготувала Ольга Данилюк

Читайте більше цікавого наших сторінках у:

Фейсбук

Інстаграм

(Visited 27 times, 1 visits today)

Close