2:17 pm Новини

Акредитація ЗСУ для журналістів: як усе легко оформити. ІНСТРУКЦІЯ

Для роботи в зоні бойових дій, підготовки репортажів та розслідувань про воєнні злочини росіян українським та іноземним журналістам необхідно оформити акредитацію від Збройних Сил України

Часто медійники запитують команду Асоціації «Незалежні регіональні видавці України», як це зробити швидко і отримати прескарту з першого звернення. Розуміючи актуальність запиту і те, що війна триває, ми вирішили підготувати невелику інструкцію, що потрібно для того, щоб без проблем отримати акредитацію. 

Що це і для чого потрібно

Спершу розберемось, що таке прескарта? Отож, прескарта – це персоналізований документ, який засвідчує акредитацію представників засобів масової інформації та їхні права щодо виконання редакційних завдань у бойових діях.

У разі невідповідності наданої інформації, наявності підстав вважати надання акредитації представнику ЗМІ недоцільною, випадків скасування акредитації в минулому та/або за рекомендацією Служби безпеки України, в акредитації заявнику відмовляється. Така відмова може бути здійснена без пояснення причин відмови.

Щоб такого не сталося, важливо дотримуватися визначених правил. 

Крок перший. Заповнюємо документи

Якщо ви — журналіст, який збирається відвідувати зону бойових дій і знаєте, що вам для цього потрібно, найперше — потрібно ознайомитися із процедурою отримання акредитації на сайті Мінооборони.

Для отримання відповідної електронної прескарти представнику медіа потрібно заповнити анкету за формою та надіслати вказаний в анкеті перелік документів.

Заповнена анкета надсилається на електронну адресу [email protected]. Також разом з анкетою додається:

  1. скан-копія паспорту (1-3 сторінки) або ID-картки;
  2. скан-копія посвідчення представника медіа (не є обов’язковим для осіб, які надають інформаційну підтримку роботі іноземних журналістів);
  3. подання суб’єкта у сфері медіа з клопотанням надати акредитацію;
  4. фотокартка особи високої роздільної здатності.

Зібрати всі документи — не складає особливої складності, як відзначають журналісти. Одним із проблемних моментів буде написання клопотання від медіа, у якому потрібно деталізувати та аргументувати вашу необхідність у отриманні акредитації.

Як підготувати клопотання

Нижче подаємо приклад написання клопотання. Це зразок, але ви можете написати його у довільній формі, обов’язково — на фірмовому бланку медіа з усіма необхідними реквізитами, із зазначенням дати та вихідного номеру, на клопотанні повинен бути підпис керівника.

Прескарту видають на термін не більше шести місяців.

Клопотання щодо акредитації

З метою об’єктивного висвітлення подій, забезпечення інформування населення та світові спільноти про воєнні злочини, які вчиняються Російською Федерацією в ході її широкомасштабної збройної агресії проти України, ________________________________

                                                                                 (вказати повне найменування ЗМІ)

просить Вас надати акредитацію для роботи журналіста(ів)/представника(ів) засобу масової інформації у районах проведення бойових дій та видати прескарту Збройних Сил України.

Акредитацію прошу надати на строк шість місяців.

дата і номер державної реєстрації ЗМІ;

адреса редакції;

адреса електронної пошти;

прізвище, ім’я та по батькові журналіста(ів), технічного(их) працівника(ів) засобу масової інформації, щодо якого(их) вноситься подання;

номери засобів зв’язку.

Працівник(и) ЗМІ забезпечені бронежилетом(ами) та шоломом(ами).

Керівник                                  Підпис                                   ПІБ

                        Печатка       

Відповідь  — орієнтовно два тижні

Після надання всіх необхідних документів управління  зв’язків  з  громадськістю  Збройних  Сил  України організовує проведення акредитації, під час якої зокрема перевіряє наявність державної реєстрації медіа (згідно з Єдиним державним реєстром друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств, з переліком телерадіоорганізацій Державного комітету з питань телебачення і радіомовлення України); проводить аналіз матеріалів, які публікуються в медіа (у тому числі на інтернет-ресурсах, сторінках в соціальних мережах тощо), представник якого проходить акредитацію; надсилає  подання  представнику  Служби  безпеки  України  для отримання відповідного висновку.

Якщо акредитацію успішно пройдено, управління зв’язків з громадськістю ЗСУ виготовляє та видає представнику медіа прескарту за формою, встановленою в Додатку 6 до наказу №73.

Щодо терміну отримання акредитації після надання всіх необхідних документів, за інформацією управління зв’язків з громадськістю ЗСУ, у середньому перевірка і рішення щодо отримання акредитації ЗСУ займає два тижні. Тоді журналісту медіа буде надано електронну версію прескарти для предʼявлення на вимогу військових та правоохоронних органів.

У райони ведення бойових дій, на військові об’єкти можуть бути допущені виключно акредитовані представники ЗМІ після пред’явлення прес-карти з дійсним терміном дії у супроводі офіцера зі зв’язків з громадськістю (прес-офіцера) або іншої визначеної відповідним керівником, командиром (начальником) особи.

Відмова або порушення Правил роботи представника медіа у районі ведення бойових дій, передача прескарти іншим особам є підставами для скасування акредитації або припинення її дії на час з’ясування обставин порушення.

ВАЖЛИВО! Збройні Сили України, інші складові сил оборони, командири військових частин чи їхні уповноважені представники для роботи з медіа не несуть відповідальність за безпеку, життя та здоров’я, забезпечення повернення, а також питання страхування життя, здоров’я та майна представників медіа.

У разі необхідності верифікації чинності акредитації, діє відповідний номер телефону 0894201864. Також з питань акредитації можна звертатися на електронну адресу [email protected].

Що не можна висвітлювати

ПЕРЕЛІК інформації, розголошення якої може призвести до обізнаності противника про дії Збройних Сил України, інших складових сил оборони, негативно вплинути на хід виконання завдань за призначенням під час дії правового режиму воєнного стану:

1. Найменування військових частин (підрозділів) та інших військових об’єктів в районах виконання бойових (спеціальних) завдань, географічні координати місць їх розташування.

2. Чисельність особового складу військових частин (підрозділів).

3. Кількість озброєння та бойової техніки, матеріально-технічних засобів, їх стан та місця зберігання.

4. Описи, зображення та умовні позначки, які ідентифікують або можуть ідентифікувати об’єкти.

5. Інформація щодо операцій (бойових дій), які проводяться або плануються.

6. Інформація щодо системи охорони та оборони військових об’єктів та засобів захисту особового складу, озброєння та військової техніки, які використовуються (крім тих, які видимі або очевидно виражені).

7. Порядок залучення сил та засобів до виконання бойових (спеціальних) завдань.

8. Інформація про збір розвідувальних даних (способи, методи, сили та засоби, що залучаються).

9. Інформація про переміщення та розгортання своїх військ (найменування, кількість, місця, райони, маршрути руху).

10.Інформація про військові частини (підрозділи), форми, методи, тактику їх дій та способи застосування за призначенням.

11. Інформація про проведення унікальних операцій із зазначенням прийомів та способів, що використовувались.

12.Інформація про ефективність сил і засобів радіо-електронної боротьби противника.

13. Інформація про відкладені або скасовані операції.

14. Інформація про зниклий або збити літак, літальний апарат, зникле судно та пошуково-рятувальні операції, які плануються або проводяться.

15. Інформація про планування та проведення заходів забезпечення безпеки застосування військ (дезінформація, імітація, демонстративні дії, маскування, протидія технічним розвідкам та захист інформації).

16. Відомості про проведені інформаційно-психологічні операції, ті, що проводяться, а також плануються.

17.Інформація, яка має на меті пропаганду або виправдання широкомасштабної збройної агресії Російської Федерації проти України.

Зберігайте ці правила та пам’ятайте про них.  Якщо ви збираєтесь у зону бойових дій, не забудьте оформити страхування. Асоціація разом із партнерами реалізує програму «Міжнародний фонд страхування журналістів», завдяки якій ви можете безоплатно застрахуватися на суму до 100 тисяч доларів США. 

Детальніше про проєкт читайте ТУТ.

Підписуйтесь та будьте в курсі корисної інформації та можливостей:

Інстаграмі

Фейсбуці

(Visited 741 times, 1 visits today)

Close